Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Tylko dwa miesiące pozostały do ostatecznego terminu składania wniosków w ramach II edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy

  • 16 stycznia 2025 roku upływa termin składania wniosków w ramach naboru do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
  • Z regionu Górnego i Dolnego Śląska oraz Śląska Opolskiego do programu zostało zakwalifikowanych ponad 30 miejscowości, w tym m.in. Bolesławiec, Nysa, Brzeg, Strzelce Opolskie i Jelenia Góra.
  • W ramach projektu Szwajcaria dzieli się unikalną wiedzą na temat tego jak budować ekosystemy sprzyjające innowacjom i podnosić jakość życia mieszkańców.

Pozostały niecałe dwa miesiące na zgłoszenie projektów, które mają na celu podniesienie jakości życia mieszkańców wybranych polskich miast w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Blisko 140 polskich miast ma możliwość ubiegania się o dofinansowanie, a spośród nich kilkanaście otrzyma wsparcie w wysokości od niemal 45 do ponad 80 milionów złotych. Łączna pula środków w Programie wynosi aż 327 mln franków szwajcarskich.

Kluczowym elementem Programu jest wymiana eksperckiej wiedzy między Szwajcarią a Polską. W ramach drugiej edycji Programu Szwajcarskiego miasta będą mogły uzyskać wsparcie w realizacji przedsięwzięć wybranych spośród 12 obszarów tematycznych, wśród których ważne miejsce zajmuje ochrona przyrody i adaptacja do zmian klimatu, będąca wyzwaniem zwłaszcza na Śląsku.

Głęboko wierzymy we wzajemne korzyści wynikające z partnerstwa między polskimi a szwajcarskimi podmiotami. Wiele wyzwań, z którymi się mierzymy, jest podobnych, dlatego warto dzielić się doświadczeniami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w ich pokonywaniu – wyjaśnia Cliff Hammer, dyrektor Biura Programu Szwajcarskiego przy Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie. - Po stronie szwajcarskiej za budowanie i wzmacnianie tych partnerstw odpowiada szwajcarski partner na poziomie programu. O potrzebie takiej współpracy świadczy ogromne zainteresowanie prezentacjami najlepszych praktyk szwajcarskich w zakresie mieszkalnictwa non-profit podczas IV Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie oraz strategii klimatycznych dla miast przedstawionych na Forum Rozwoju Lokalnego organizowanym przez Związek Miast Polskich. To zachęca nas do organizowania kolejnych okazji do wymiany wiedzy w przyszłości.

Wymiana wiedzy może dotyczyć na przykład innowacyjnych rozwiązań z obszaru zarządzania gospodarką wodną. Wiadomo już, że w najbliższych miesiącach i latach śląskie miasta zainwestują znaczące środki we wdrażanie skutecznych rozwiązań z tego zakresu. Już teraz każde zainteresowane miasto może bezpłatnie skorzystać z materiałów, doświadczeń i know-how szwajcarskich regionów.

Inspiracją dla śląskich miast może być na przykład inicjatywa Slow Water z Bazylei, w ramach której podmioty sektora prywatnego i publicznego stworzyły innowacyjny system retencji w celu przeciwdziałania powodziom miejskim i wyczerpywaniu się wód gruntowych.

Obraz: https://kanton.baselland.ch/ 

Fundusze Szwajcarskie – informacje

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to część szwajcarskiej pomocy finansowej, w ramach której Szwajcaria wspiera zmniejszenie różnic społecznych w Unii Europejskiej i w Polsce. Współpraca obejmuje dwa programy: Polsko-Szwajcarki Program Rozwoju Miast o wartości 327 mln CHF oraz Program Badania Naukowe i Innowacje o wartości 41 mln CHF.

W ramach Programu Rozwoju Miast z regionów Górnego Śląska, Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego o środki może ubiegać się ponad 30 miejscowości.

2

Operatorem programu, czyli instytucją odpowiedzialną za jego przygotowanie i wdrażanie, jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wsparcia doradczego dla miast uczestniczących w programie udziela Związek Miast Polskich oraz eksperci ze Szwajcarii. Związek prowadzi ogólnodostępne centrum konsultacyjne wsparciemiast.pl, gdzie znaleźć można webinary, e-booki, prezentacje oraz artykuły eksperckie.

Termin na złożenie wstępnych propozycji projektów do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej za pomocą platformy e-PUAP upływa 16 stycznia 2025 r.

drukuj