Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Hub wodorowy i rozwój kadr. Tauron i UWr w Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej

Członkami wspierającymi Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa (DDW) stali się: Uniwersytet Wrocławski oraz spółka TAURON Inwestycje. Obaj partnerzy wnoszą unikalne kompetencje – olbrzymi kwant wiedzy na solidnym fundamencie badawczym oraz doświadczenie w realizacji innowacyjnych projektów energetycznych. 

Uniwersytet Wrocławski – partner w kształceniu nowych kadr 

Uniwersytet Wrocławski, założony w 1702 roku, jest jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. W skali kraju należy do elitarnego grona dziesięciu placówek mogących poszczycić się tytułem uczelni badawczej (i jest jedyną tego typu instytucją na Dolnym Śląsku). Społeczność Uniwersytetu liczy aż 30 tysięcy osób.  

Wspólnie z Dolnośląską Doliną Wodorową Uniwersytet Wrocławski zrealizuje program „Rozwój kadr dla dolnośląskiego rynku pracy”, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt zakłada przeszkolenie ponad 1500 osób w dziedzinie zielonej chemii, technologii wodorowych oraz zrównoważonej energetyki, co pozwoli uczestnikom zdobyć kompetencje niezbędne do rozwoju polskiego rynku wodorowego. Budżet przedsięwzięcia wynosi 4,5 mln zł. 

Dolnośląska Dolina Wodorowa będzie wspierać uczelnię, prowadząc analizy i badania rynku, których celem jest zidentyfikowanie najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności w obszarze energetyki, technologii wodorowych i zielonej transformacji. Dzięki temu oferowane szkolenia będą w pełni dostosowane do potrzeb biznesu, zwiększając ich praktyczną wartość i efektywność kształcenia przyszłych specjalistów. 

Chcemy wykształcić specjalistów niezbędnych do rozwoju nowej gałęzi gospodarki. Współpraca z Dolnośląską Doliną Wodorową to okazja, by wiedzę akademicką przełożyć na konkretne rozwiązania dla przyszłości energetyki i przemysłu. Jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć innowacyjne projekty, które w przyszłości przełożą się na wymierne korzyści i pozytywnie wpłyną na rozwój całego regionu – podkreśla prof. Marcin Sobczyk, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
 

TAURON Inwestycje – koncepcja hubu wodorowego 

Drugim nowym członkiem Stowarzyszenia jest spółka TAURON Inwestycje, należąca do Grupy TAURON. Firma powstała w 2022 r. poprzez wydzielenie aktywów niewęglowych z TAURON Wytwarzanie w celu realizacji projektów inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych w obszarze OZE a także transformację energetyczną, wodór i szeroko pojęte e-paliwa. Spółka zarządza 2 farmami fotowoltaicznymi w Jaworznie (5 MWp) i Mysłowicach (37 MWp, z docelową rozbudową do blisko 100 MWp) oraz pierwszą w Polsce mikrosiecią energetyczną w Bytomiu. TAURON Inwestycje przygotowuje projekt produkcji wodoru o mocy 20 MW w Jaworznie, który uzyskał status polskiego kandydata IPCEI, po pozytywnej preselekcji krajowej w roku 2021 r. 

Współpraca z Dolnośląską Doliną Wodorową ma na celu rozwój gospodarki wodorowej oraz wsparcie dekarbonizacji regionu. Dzięki członkostwu w Stowarzyszeniu spółka uzyska pomoc w opracowywaniu koncepcji i realizacji budowy hubów wodorowych w terenie południowej Polski tak aby stać się liderem branży na południu Polski.  Wsparcie dotyczyć będzie również możliwości pozyskiwania finansowania preferencyjnego dla inwestycji wodorowych z dostępnych źródeł dotacyjnych. 

Chcemy wspólnie z DDW tworzyć gospodarkę wodorową w regionie, niezbędną do obniżenia emisyjności i pełnego wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii w Grupie TAURON. Połączenie kompetencji TAURON Inwestycje w realizacji projektów inwestycyjnych i badawczo- rozwojowych oraz kompetencji Dolnośląskiej Doliny Wodorowej w łączeniu nauki, biznesu i administracji oraz ich synergia będą kluczowe dla skutecznego rozwijania pełnego łańcucha gospodarki wodorowej, od źródeł OZE, przez produkcję wodoru aż po jego dystrybucję i sprzedaż. Nasza współpraca zaowocuje poprawą bezpieczeństwa energetycznego i stworzenia nowych miejsc pracy – mówi Dariusz Niemiec, Wiceprezes TAURON Inwestycje. 

Dołączenie Uniwersytetu Wrocławskiego i TAURON Inwestycje do Dolnośląskiej Doliny Wodorowej to kolejny krok w kierunku budowania silnego ekosystemu wodorowego na Dolnym Śląsku i regionach sąsiednich. Wytworzenie nowych technologii zapewniających dostęp do taniej i czystej energii to warunek konieczny dla konkurencyjności naszej gospodarki – dlatego robimy wszystko, co niezbędne, by ten proces mógł w Polsce prawidłowo funkcjonować. Dziękuję nowym partnerom za dołączenie do naszego ekosystemu i zachęcam kolejne instytucje do współpracy – powiedział Sławomir Sobkiewicz, Prezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. 



***
Dolnośląska Dolina Wodorowa, jest jedną z najaktywniejszych organizacji na krajowym rynku wodoru,
została założona z inicjatywy m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Na jej terenie funkcjonuje największa obecnie instalacja zielonego wodoru w firmie Promet-Plast, która jest członkiem DDW. Organizacja jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem podmiotów zainteresowanych wspieraniem rozwoju gospodarki wodorowej rozumianej jako łańcuch wartości związany z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i zastosowaniem wodoru w głównych działach gospodarki – transporcie, energetyce, ciepłownictwie, a przede wszystkim w przemyśle. Obszarem działania stowarzyszenia jest cała Polska, ze szczególnym naciskiem na województwa: dolnośląskie, opolskie i lubuskie oraz dorzecze rzeki Odry.

drukuj