Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Dolnośląska Dolina Wodorowa współorganizatorem Krajowego Dnia Informacyjnego Konkursów Wodorowych

  • Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa zaprasza na spotkania z ekspertami w zakresie dofinansowania projektów wodorowych ze środków europejskich 
  • Komisja Europejska przeznaczyła na tego typu przedsięwzięcia aż 1,2 mld euro  

  • W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele agencji CINEA (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency), która ma już blisko 150 projektów wodorowych w portfolio 

29 stycznia 2025 r. we Wrocławskim Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej (WCTT) odbędzie się Krajowy Dzień Informacyjny Konkursów Wodorowych. Na wydarzeniu obecni będą eksperci z dwóch kluczowych źródeł finansowania projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych: Partnerstwa na rzecz Czystego Wodoru (Clean Hydrogen Partnership) oraz Funduszu Innowacyjnego. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną otwarte konkursy na 2025 rok, dotyczące rozwiązań wodorowych. 

Krajowy Dzień Informacyjny Konkursów Wodorowych został stworzony z myślą o potencjalnych beneficjentach Funduszu Innowacyjnego, który wspiera projekty badawcze i wdrożeniowe w obszarze technologii wodorowych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać szczegóły dotyczące aktualnych konkursów, otrzymać praktyczne wskazówki na temat skutecznego aplikowania o środki oraz skonsultować swoje pomysły z przedstawicielami agencji CINEA. Nabór wniosków w ramach Funduszu rozpoczął się 3 grudnia 2024 roku. 

Agencja CINEA odpowiada za wdrażanie i finansowanie projektów wspierających dekarbonizację w obszarze transportu i energii. Konsultacje z jej ekspertami to nieoceniona okazja, by już na wczesnym etapie zweryfikować swoje pomysły pod kątem priorytetów Unii Europejskiej oraz dopasowania do programów wspierających transformację energetyczną. Dzięki ich doświadczeniu przedsiębiorcy i innowatorzy mogą znacznie zwiększyć swoją szansę na przyznanie dofinansowania – podkreśla Radosław Żydok, wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. 

Wydarzenie, współorganizowane przez Dolnośląską Dolinę Wodorową, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz HPK Polska Południowo-Zachodnia, będzie miało międzynarodowy charakter. Swoją obecność zapowiedzieli uczestnicy z kilku państw, w tym Niemiec, Czech i Słowacji.
 

Technologie wodorowe fundamentem transformacji energetycznej 

Unia Europejska, zobowiązana do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, kładzie szczególny nacisk na finansowanie projektów wspierających transformację energetyczną. Jej fundamentem jest zwiększanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), które jednak coraz częściej napotykają na bariery techniczne i rynkowe. Wykorzystanie technologii wodorowych pozwala przełamać te bariery i wprowadzać OZE również do sektorów trudnych do dekarbonizacji, takich jak przemysł energochłonny, transport i ciepłownictwo. 

Dzięki środkom unijnym przedsiębiorstwa i instytucje mają szansę realizować ambitne projekty technologiczne przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka finansowego. Fundusz Innowacyjny to kluczowe narzędzie wspierające rozwój innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. Jego głównym celem jest przyspieszenie transformacji klimatycznej poprzez finansowanie rozwiązań ograniczających emisje gazów cieplarnianych. 

Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru koncentruje się wyłącznie na technologiach związanych z wodorem. Finansując badania i innowacje w tym obszarze, Partnerstwo wspiera budowę zrównoważonej gospodarki wodorowej – kluczowego elementu neutralności klimatycznej Europy. 

Polska prezydencja a transformacja wodorowa 

Wydarzenie odbędzie się w szczególnym momencie – na początku prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Jednym z priorytetów przewodnictwa jest bezpieczeństwo energetyczne, doskonale wpisujące się w działania UE na rzecz neutralności klimatycznej. 

Budowa energetyki rozproszonej opartej o OZE może być sposobem na zwiększenie odporności polskich system zaopatrujących gospodarstwa domowe i przemysł w prąd i ciepło. Ale samo OZE nie wystarczy – ze względu na niestabilną produkcję energii ze słońca i wiatru konieczne są skuteczne technologie jej magazynowania. Do tego właśnie świetnie nadaje się wodór. W przeciwieństwie do klasycznych magazynów bateryjnych, technologie wodorowe umożliwiają długoterminowe, a nie tylko kilkugodzinowe zasilanie lokalnych systemów energetycznych – podkreśla Radosław Żydok, wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. 

Przykład sukcesu: Baltic Sea Hydrogen Valley 

Jednym z przykładów efektywnego wykorzystania funduszy unijnych jest projekt Baltic Sea Hydrogen Valley (BalticSeaH2). Ta największa transgraniczna dolina wodorowa w regionie Morza Bałtyckiego ma na celu zwiększenie samowystarczalności energetycznej i redukcję emisji CO₂. Projekt, współfinansowany przez Clean Hydrogen Partnership, łączy międzynarodowe wysiłki, w tym Polski – dzięki zaangażowaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, jedynego polskiego członka konsorcjum. 

W 2024 roku projekt został wyróżniony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas IV Konferencji Porozumienia Wodorowego, co podkreśla jego znaczenie dla realizacji europejskich celów klimatycznych. 


Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Dolnośląska Dolina Wodorowa, jedna z najaktywniejszej organizacji na krajowym rynku wodoru, założona z inicjatywy m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Na jej terenie funkcjonuje największa obecnie instalacja zielonego wodoru w firmie Promet-Plast, która jest członkiem DDW. Organizacja jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem podmiotów zainteresowanych wspieraniem rozwoju gospodarki wodorowej rozumianej jako łańcuch wartości związany z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i zastosowaniem wodoru w głównych działach gospodarki – transporcie, energetyce, ciepłownictwie, a przede wszystkim w przemyśle. Obszarem działania stowarzyszenia jest cała Polska, ze szczególnym naciskiem na województwa: dolnośląskie, opolskie i lubuskie oraz dorzecze rzeki Odry.

Zapisy na wydarzenie: 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, informacja o rejestracji dostępna jest na stronie internetowej: 

https://dolinah2.pl/krajowy-dzien-informacyjny-funduszy-europejskich-juz-za-tydzien-agenda/ 

drukuj