Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Finansowy „efekt motyla”. Raport Fundacji Republikańskiej o problemach przedsiębiorstw z płynnością finansową

Nawet małe opóźnienia w płatności mogą mieć duży wpływ na płynność finansową przedsiębiorstw – wynika z raportu pt. „Płynność finansowa przedsiębiorstw w polskim systemie prawnym” opracowanym przez Fundację Republikańską we współpracy z Samsung Electronics Polska.

Notarialne Nakazy Zapłaty  oraz ugody przed komornikami sądowymi - to tylko niektóre z rozwiązań prawnych stosowanych w innych krajach, poprawiających płynność. Odciążają one sądy oraz pozwalają sprawniej odzyskiwać zaległe zapłaty. Niestety, jak wynika z raportu Fundacji Republikańskiej, te przepisy nie są stosowane w Polsce - zmiany prawne w naszym kraju powoli postępują, jednak jeszcze długa droga przed nami.

- Płynność finansowa jest jednym z istotnych elementów opisujących sytuację majątkową przedsiębiorstwa – napisał we wstępie Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej. - Celem raportu jest przedstawienie struktury oraz sytuacji przedsiębiorstw polskich w tym zakresie, omówienie rozwiązań systemowych i zaproponowanie zmian, które powinny korzystnie wpłynąć na płynność finansową rodzimych przedsiębiorców.

W raporcie w fachowy sposób opisano samo zjawisko płynności finansowej. W dużej mierze skupiono się na aspekcie prawnym. Eksperci Fundacji wyjaśnili, jak powinny być zawierane są umowy między firmami, z jakimi karami wiąże się brak płatności w terminie oraz w jaki sposób ustawowo naliczane są odsetki.

Pełny raport dostępny jest pod linkiem: Raport Fundacji Republikańskiej „Płynność finansowa przedsiębiorstw w polskim systemie prawnym”.

Fundacja Republikańska – założona w 2009 r. organizacja pozarządowa prowadząca działalność typu think tank oraz działalność edukacyjną i wydawniczą. Fundacja organizuje kongresy republikańskie i spotkania z ekspertami, a także prowadzi szkolenia dla młodzieży. Powołany został przy niej ośrodek analityczny pod nazwą Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, który prowadzi działalność analityczną i legislacyjną.

www.fundacjarepublikanska.org

drukuj