Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Wkrótce otwarcie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego z zielenią zaprojektowaną przez Ogrodownię

25 maja br. nastąpi oficjalne otwarcie Puławskiego Parku Naukowo–Technologicznego, jednego z największych przedsięwzięć w mieście. Ogrodownia przygotowała projekt zieleni dla tej inwestycji. Zieleń ta występować będzie w układzie pasowym, nawiązującym do nowoczesnej elewacji trzech budynków Parku.

Przygotowana przez Ogrodownię koncepcja zieleni wokół Puławskiego Parku Naukowo-Technicznego opiera się na idei przedstawionej w zwycięskim projekcie konkursowym wykonanym przez biuro architektoniczne DEDECO.

Projekt Ogrodowni obejmuje obszar będący otoczeniem trzech nowo zaprojektowanych budynków biurowo-technologicznych. Kompozycja zieleni w najbliższym sąsiedztwie budynków opiera się na układzie pasowym, nawiązującym do ich elewacji, a swobodne nasadzenia rodzimych gatunków drzew harmonijnie związują teren inwestycji z otaczającym krajobrazem.

Zieleń, która znajduje się przed frontem budynków pełni rolę reprezentacyjną. Rośliny w formie żywopłotów (strzyżonych i niestrzyżonych) oraz traw ozdobnych tworzą pasy, które ulegają podziałowi na coraz drobniejsze elementy i stopniowo przechodzą w stronę centralnie zlokalizowanego placu, przy którym mieści się główne wejście do budynków.

„Taki układ zieleni ma na celu zebranie ruchu pieszego z parkingów i skierowanie go w kierunku  głównego wejścia. Strefa wejściowa została dodatkowo podkreślona pionowymi elementami sześcianów ze strzyżonego grabu, umieszczonych na niewysokich pieńkach, jakby lewitujących wokół placu. Dodatkowo, pośród zieleni rozmieszczone zostały nowoczesne ławki.” – powiedział Mariusz Pasek, współwłaściciel Ogrodowni.

Pomiędzy budynkami Parku znajdują się dwa dziedzińce o reprezentacyjno-wypoczynkowym charakterze. Również tu kompozycja zieleni opiera się na liniach biegnących wzdłuż elewacji budynków. Pasy uformowane są z różnych gatunków bylin i krzewów, które występują w formie strzyżonych żywopłotów i biegnących wzdłuż nich kamiennych ścieżek. Pasową kompozycję dziedzińców dodatkowo podkreślają zbiorniki wodne.

Obu wnętrzom dziedzińców, które oparte są na tej samej zasadzie kompozycyjnej, nadano nieco odrębny charakter. Dziedziniec północny, dzięki zastosowaniu nieregularnych, jakby potasowanych pasów zieleni oraz zbiorników wodnych z fontannami, ma dynamiczny charakter. Na dziedzińcu południowym kompozycja opiera się na centralnej osi, którą stanowi podłużny kanał, po bokach którego znajdują się zbiorniki z roślinnością bagienną. Dzięki takiemu rozwiązaniu układ tego wnętrza ma spokojniejszy charakter. Również dobór gatunków roślin podkreśla różnice pomiędzy wnętrzami obu dziedzińców. Elementem, który spaja je kompozycyjnie są biegnące w poprzek dziedzińców drewniane pomosty oraz wypoczynkowe place wyposażone w przenośne fotele i stoły ze stali.

W ozdobnych zbiornikach wodnych, które znajdują się na obu dziedzińcach, zastosowano ekologiczny system oczyszczania wody. To innowacyjne i rzadko spotykane rozwiązanie, dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów mikrobiologicznych, które zachodzą na dnie zbiorników, pozwala oczyszczać wodę w sposób naturalny i bez konieczności stosowania substancji chemicznych.

W zachodniej części terenu, na przedłużeniu południowego dziedzińca, zlokalizowano niewielki plac, który służy do wypoczynku i rekreacji. Główną atrakcją tego miejsca są nowoczesne, ażurowe altany ze stali.

 

***

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją i waloryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in. zieleńce przed nowopowstającym Muzeum Historii Żydów Polskich, zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, otoczenie Restauracji Belvedere - Cafe w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zielona ściana na lotnisku Okęcie,  a także zagospodarowanie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Meridian czy Osiedle Słoneczne.  www.ogrodownia.pl

 

***

Puławski Park Naukowo – Technologiczny to miejsce, które stanowi zaawansowaną oraz kompleksową formę aktywizacji rozwoju działalności gospodarczej, w szczególności opartej na wiedzy, innowacyjności i nowoczesnych technologiach. Park stwarza możliwość budowy praktycznej płaszczyzny współpracy instytucji naukowo-badawczych, uczelni wyższych i szerokorozumianego biznesu w zakresie badań nad nowoczesnymi technologiami i produktami rynkowymi oraz ich transferu do procesów produkcji. Głównym obszarem działań PPN-T jest inkubacja firm, upowszechnianie i transfer nowych technologii do praktyki gospodarczej. W zakresie usług dla sfery przedsiębiorstw PPN-T będzie specjalizować się w obsłudze firm o różnorodnym poziomie techniki, przyjmując jako podstawowy wyznacznik nie poziom innowacyjności, lecz potencjał rynkowy przedsięwzięcia. W skład PPN-T wchodzą 3 budynki: Inkubator Technologiczny, Centrum Przedsiębiorczości oraz Centrum Technologiczne.

 

drukuj