Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Wiosenne magnolie w nowym ogrodzie Restauracji Belvedere

Nowy ogród Restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich zrealizowany  przez Ogrodownię cieszy już oczy gości. Całoroczna koncepcja zieleni najpiękniej prezentuje się właśnie teraz, gdy zakwitają pierwsze magnolie.

Restauracja „Belvedere” ma swoją siedzibę w budynku Nowej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Wyjątkowe otoczenie, odwiedzane przez rzesze warszawiaków i turystów, wymaga odpowiedniej troski o każdy element architektury krajobrazu. Najnowsze zagospodarowanie ogrodu „Ogrodownia” wykonała na podstawie projektu realizacyjnego firmy Abies, który oparty był na koncepcji profesora Edwarda Bartmana. Istotnym założeniem projektu jest nawiązanie do przedwojennego układu zieleni w tym miejscu, by zachować harmonię założonego w XVIII wieku zespołu pałacowo-parkowego.

W obecnej odsłonie ogrodu, półkoliste rabaty otaczają południową fasadę budynku restauracji. Wśród zielonego bogactwa znalazły się rabaty bylinowe z liliowców, ujęte w obwódki z bukszpanu.  Poszczególne kwatery roślin oddzielone są pojedynczymi cisami w formie kuli. Całoroczne iglaste rośliny utrzymają atrakcyjny charakter ogrodu przez wszystkie pory roku, nadając mu trwały zielony akcent.

Wiosennym motywem przewodnim nowej koncepcji ogrodu „Belvedere” są pojedyncze białe i białoróżowe magnolie w trawniku. Cała kolorystyka utrzymana jest w odcieniach bieli, ecru i bladej żółci. Wzmocniony geosiatką trawnik zaprojektowano tak, by bez uszczerbku znosił duże obciążenia, na przykład przy organizowaniu imprez plenerowych. Pod roślinami wysypano biały żwir, który nadaje rabatom eleganckie wykończenie i nawiązuje do mineralnych nawierzchni parkowych.

Prace w najbliższym otoczeniu Nowej Oranżerii zostały sfinansowane przez Restaurację Belvedere, która brała udział w działaniach projektowych i wykonawczych. Rewitalizacja ogrodu restauracji to część szerszych prac rewaloryzacyjnych, na które Muzeum Łazienki Królewskie otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

*** 

Ogrodownia  to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją i waloryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in.zieleńce przed nowopowstającym Muzeum Historii Żydów Polskich, zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, otoczenie Restauracji Belvedere - Cafe w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zielona ściana na lotnisku Okęcie,  a także zagospodarowanie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Meridian czy Osiedle Słoneczne. www.ogrodownia.pl

drukuj