Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Plac i zieleńce otaczające Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej

Plac oraz zieleńce przy Pomniku Bohaterów Getta znajdują się w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej, sąsiadując z będącym obecnie w budowie Muzeum Historii Żydów Polskich. Zarząd Terenów Publicznych jako administrator powyższego terenu podjął starania mające na celu wybór odpowiedniego projektanta, który we właściwy i harmonijny sposób zaprojektowałby powyższą przestrzeń. Projektant - Ogrodownia w trakcie tworzenia projektu konsultowała swoje zamierzenia zarówno z inwestorem – ZTP, dyrekcją muzeum jak i twórcami projektu muzeum – fińskimi architektami z pracowni Lahdelma & Mahlamäki Oy, a także z pracownią architektoniczną Kuryłowicz & Associates, która współtworzyła ten projekt ze strony polskiej.

Już niebawem rozpoczną się  prace modernizacyjne - realizacja nowego projektu Ogrodowni - rewitalizacji przestrzeni miejskiej przy Pomniku Bohaterów Getta.

Projekt wykonany przez Ogrodownię zakłada rewitalizację placu wokół Pomnika Bohaterów Getta przy będącym obecnie w budowie muzeum oraz zieleńców, które służyć będą okolicznym mieszkańcom jako miejsce wypoczynku, dbając przy tym o funkcjonalne i wizualne połączenie tych trzech przestrzeni. 

Roślinność, która zagości na zieleńcach, kolorystycznie nawiązywać będzie do elewacji muzeum. Pojawią się szarości, biele, odcienie srebrna i błękitu. Większość drzew istniejących obecnie na tym terenie zostało zaadaptowanych w projekcie, a dodatkowe nasadzenia stanowić będą jarząby o srebrzystej barwie liści. W miejscu dwóch topól, które obecnie znajdują się po bokach pomnika, pojawią się dwa duże, rozłożyste dęby symbolizujące długowieczność i nadzieję.

Projekt układu chodników, wynikający z analizy miejsca, zakłada dwa skośne, szerokie chodniki skierowane w stronę głównego wejścia muzeum, oraz kilka poprzecznych, węższych chodników, które służyć będą mieszkańcom do poruszania się w obrębie zieleńców i placu. Nawierzchnia chodników wykonana będzie z płyt granitowych oraz granitowej kostki, a w miejscach, gdzie nawierzchnia zbliża się bezpośrednio do pni drzew - z przepuszczalnej nawierzchni będącej mieszaniną kruszywa i żywicy.

Kompozycję zieleńców zaprojektowaną w formie wielobarwnych pasów podkreśli oświetlenie, w postaci ułożonych liniowo reflektorów, ciągły układ ławek oraz pasy traw ozdobnych, co dodatkowo podniesie atrakcyjność tego miejsca.

Projekt wykonany przez firmę Ogrodownia przewiduje zachowanie większości rosnących na przedmiotowym terenie drzew, co wymagało od projektantów dużej precyzji przy projektowaniu poszczególnych elementów nowego zagospodarowania.

***

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją i waloryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in.zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej i otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, otoczenie Restauracji Belvedere - Cafe w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zielona ściana na lotnisku Okęcie,  a także zagospodarowanie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Meridian czy Osiedle Słoneczne. www.ogrodownia.pl

drukuj