Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Ogrodownia w projekcie Zielonej Ściany na Lotnisku Chopina

Ogrodownia jest współwykonawcą projektu i realizacji zielonej ściany, która ozdobiła nowy salon klasy executive lounge na Lotnisku Chopina w Warszawie. Element roślinny w tej pięknej formie, dodatkowo ozdobionej fontannami z marmurowych ścian, wzbogacił nową strefę wypoczynkową dla oczekujących na loty.

Zielona ściana jest jednym z głównych elementów dekoracyjnych salonu LOT Business Lounge POLONEZ w Strefie Schengen Terminalu A warszawskiego lotniska. Projektanci Ogrodowni brali udział zarówno w części projektowej jak i wykonawczej tego przedsięwzięcia. Byli głównymi konsultantami przy realizacji projektu przygotowanego przez Studio 8/8 i odpowiadali za wykonanie ścian wodnych i zielonej ściany pod kierownictwem generalnego wykonawcy, którym jest firma Aluglass-Realizacja.

Roślinny element w postaci tzw. zielonej ściany jest elementem zupełnie nowego projektu w strefie dla oczekujących na odloty. W dwóch specjalnie zaaranżowanych salach znajdują się recepcje, wnętrza wypoczynkowe, pomieszczenia dla dzieci i lokale gastronomiczne. Harmonijne wnętrza są wykonane z użyciem luksusowych materiałów – drewna, skóry, metali i kamieni. Część z fotelami i stolikami barowymi znajduje się na lekko podniesionej, dyskretnie podświetlonej podłodze. Funkcjonalnie rozmieszczone gniazdka z prądem zapewniają możliwość podłączenia osobistego sprzętu elektronicznego.

Zielona ściana jest jednym z najciekawszych elementów nowego salonu. Taka forma roślinności pozwala na wyciszenie przestrzeni i odizolowanie jej od zgiełku towarzyszącego odprawom lotniczym. Zielona ściana na Lotnisku Chopina była realizowana w technologii szwedzkiej firmy Green Fortune.

„Technologie zielonych ścian pozwalają lepiej wykorzystać trudne do zagospodarowania roślinnością miejsca.” – powiedział Mariusz Pasek, współwłaściciel Ogrodowni – „Zieleń na przestrzeniach ściennych daje imponujący efekt, a ilość roślin, które oczyszczają powietrze i wprowadzają przyjemny klimat jest dużo większa niż w standardowych projektach.”

Przebywający w otoczeniu zielonej ściany mogą poczuć się prawie jak w ogrodzie, choć pozostają w przestrzeni zamkniętej. Koncepcja ta zdobyła już uznanie projektantów wnętrz i jest wykorzystywana w niekonwencjonalnych aranżacjach przestrzeni publicznej, komercyjnej a nawet prywatnej.

Zielona ściana znajduje się na elewacji szklanej fasady Salonu i przysłania szachty wentylacyjne. W tej nietypowej, wertykalnej formie zieleni znajdują się specjalnie dobrane gęsto rozrastające się  rośliny, jak: bluszcze, monstery, czy filodendrony.  Rośliny otaczają fontanny w formie kamiennych ścian ze spływającą wodą. Użyte do ich stworzenia specjalnie wytrawione marmurowe płyty pozwalają wydobyć fakturę i urozmaicają spływ wody. Wnętrze zyskało dzięki temu przyjemny szum, łagodzący atmosferę. Lepsze samopoczucie podróżujących zapewnią również porastające ścianę rośliny, które będą oczyszczać i odpowiednio jonizować powietrze,  zwiększą wilgotność w pomieszczeniach, a także pozwolą na zmniejszenie ilości kurzu.

***
Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in. zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne. www.ogrodownia.pl

***
Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2010 r. z usług lotniska skorzystało ponad 8,7 miliona pasażerów, co stanowi blisko połowę całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce.

drukuj