Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Ogrodownia doradza: woda w modnym ogrodzie

Woda w nowoczesnym, modnym ogrodzie jest obowiązkowa. Jednak dzisiaj mamy do wyboru znacznie więcej, niż tylko tradycyjne oczka wodne i fontanny – mówi Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni i Pracowni Sztuki Ogrodowej, o najnowszych trendach w projektowaniu wody w otoczeniu domu.

Woda we współczesnym wydaniu to już nie kaskady, oczka wodne czy tryskające  fontanny. Te elementy, choć w pewien sposób wpisały się w polski krajobraz, w większości wypadków szybko tracą swój urok. Wynika to z faktu, iż często są montowane domowymi metodami i przy braku odpowiedniego zabezpieczenia po zimie stają się estetyczną porażką.

Co jest modne?

Dzisiaj oko ma cieszyć woda w prostej, eleganckiej i wyrafinowanej oprawie, takiej jak tafle, ściany czy stoły wodne. Wysoka jakość materiałów, które się wykorzystuje we współczesnych  rozwiązaniach: kamień, nowoczesny beton, a także materiały niestandardowe, takie  jak szkło czy metal, zapewnia trwałość aranżacji (fot.1, 2).

Właściciele dużych działek mogą zdecydować się nie tylko na dekoracyjne ale również funkcjonalne i wyjątkowo modne stawy kąpielowe (fot.3). Są to zbiorniki, w których woda jest oczyszczana dzięki naturalnym procesom ekologicznym, jedynie wspomaganych techniką. Znakomitą propozycją dla wielbicieli rozwiązań ekologicznych są też upowszechniające się zbiorniki retencjonujące wodę opadową (fot.4).

Co wybrać i za ile?

W zależności od wielkości działki czy tarasu (i zasobności portfela), elementy aranżacji można kupić w formie gotowego zestawu (nowoczesne rozwiązania są już dostępne nawet za kilkaset złotych w supermarketach budowlanych – fot.5) lub zdecydować się na indywidualny projekt  i wykonanie. W drugim wariancie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych, jednak pozwala on na nadanie ogrodowi pewnego wysmakowania i ekskluzywności (fot.1, 2, 6).

Staw kąpielowy jest inwestycją na dużą skalę, pochłaniającą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie warto tu oszczędzać. Profesjonalny projekt i realizacja zapewnią nam spokój i zadowolenie na wiele lat, a warto pamiętać, że każdy element, nawet dobór roślinności decyduje o jakości ostatecznego założenia.

Dlaczego warto mieć wodę w otoczeniu?


Rozważając różne rozwiązania warto również pamiętać, że nawet w najskromniejszej postaci woda pozytywnie oddziałuje na ogród – ekosystem, nasze samopoczucie i kompozycję. Pozwala nawilżyć powietrze, a jej szemranie koi nerwy większości z nas. Przy niewielkich ogrodach woda jako główna ozdoba otoczenia podkreśli gust i status właścicieli. Natomiast dobrze zaprojektowana aranżacja z podświetleniem zdobi dom również po zmierzchu.

Aby dowiedzieć się więcej o stawach kąpielowych zapraszamy do sięgnięcia po majowy numer „Muratora” i towarzyszącą mu płytę z filmem, w którym eksperci Ogrodowni krok po kroku prezentują, jak prowadzić taką inwestycję.

***


Pracownia Sztuki Ogrodowej działa od 1997 roku. Jej założycielami i właścicielami są Agnieszka Duc i Mariusz Pasek. Tworzy projekty architektury krajobrazu i realizuje je dla klientów indywidualnych. Wykonała i zrealizowała już kilkaset projektów zagospodarowania zieleni – od małych ogrodów po założenia parkowe.

***


Ogrodownia
to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in. zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne. www.ogrodownia.pl

drukuj