Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Pracownia Sztuki Ogrodowej i Ogrodownia w realizowanym projekcie otoczenia Centrum Chopinowskiego

Pracownia Sztuki Ogrodowej we współpracy z Ogrodownią wykonała projekt wykonawczy dla inwestycji związanej z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Jest nią, mieszczący się za siedzibą Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) w Warszawie, zieleniec, stanowiący część otoczenia Centrum Chopinowskiego.

Projekt realizacyjny zieleńca za siedzibą SARP przygotowali architekci krajobrazu z Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni, na bazie wstępnej koncepcji zagospodarowania tego terenu, wykonanej przez RS Architektura Krajobrazu Sp. z o.o. Ich zadaniem było opracowanie projektu wykonawczego: ciągów komunikacyjnych, oświetlenia, elementów małej architektury, a także zieleni oraz gospodarki drzewostanem.

Historycznie, przestrzeń zieleńca jest fragmentem parku przylegającego do Pałacu Zamoyskich (obecnie siedziba SARP w Warszawie), przez co jest wpisana do rejestru zabytków. Przed realizacją obszar miał charakter podłużnego skweru i spełniał głównie rolę komunikacyjną - stanowił drogę skrótową pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem.

„Omawiany zieleniec usytuowany jest na Skarpie Wiślanej, wyjątkowym obszarze, niestety nie w pełni wykorzystywanym. Teren ten mógłby utworzyć naturalny ciąg spacerowy wśród zieleni, prowadzący przez całe miasto.”- powiedział Mariusz Pasek współwłaściciel Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni – „Nowa realizacja stanowi szansę dla Skarpy – zwróci uwagę na to atrakcyjne miejsce i pozwoli zatrzymać przechodniów na dłużej.”

Realizowany projekt ma charakter swobodnego układu parkowego, z meandrującymi alejami, nasadzeniami krzewów oraz runem w podszyciu drzew. Na teren parku wprowadzono placyki z ławeczkami parkowymi, co umożliwi wypoczynek i obserwację wąwozu z góry. Atrakcją parku  jest odnowiony historyczny punkt widokowy.

Rośliny zaproponowane przez projektantów  są wytrzymałe, dobrze znoszące zacienienie i odpowiadające klimatowi parku. Istniejące, dość strome skarpy zabezpieczano geokratą, która umożliwia wysianie  trawników a w zacienionych miejscach posadzenie bluszczu pospolitego.

***
Pracownia Sztuki Ogrodowej działa od 1997 roku. Jej założycielami i właścicielami są Agnieszka Duc i Mariusz Pasek. Tworzy projekty architektury krajobrazu i realizuje je dla klientów indywidualnych. Wykonała i zrealizowała już kilkaset projektów zagospodarowania zieleni – od małych ogrodów po założenia parkowe.

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne.

drukuj