Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Ogrodownia projektuje zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej

Biuro architektoniczne DEDECO projektujące budynek Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (MINI) zaprosiło Ogrodownię do stworzenia koncepcji przestrzeni publicznej wokół budowli.

Budynek Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej  zaprojektowany przez DEDECO zlokalizowano w centrum śródmiejskiego kampusu uczelni. Zadaniem Ogrodowni było stworzenie koncepcji przestrzeni publicznej wokół nowej budowli, która  podkreśliłaby prestiż obiektu oraz połączyła w sobie funkcje: reprezentacyjną, komunikacyjną oraz wypoczynkową.

Granice działki o powierzchni zaledwie 0,6 ha wyznacza park oraz obiekty historyczne - Gmachy Elektroniki, Technologii Chemicznej, Chemii, Fizyki, Nowej Kreślarni oraz budynek mieszkalny przy ul. Koszykowej. Budynek MINI usytuowano tak, aby zachować drzewa o najcenniejszych walorach przyrodniczych i kompozycyjnych, co dało pomysł wzajemnego przenikania się architektury i zieleni.

W przygotowanym projekcie zieleń parkowa odbija się w szklanych elewacjach, natomiast rysunek elewacji odzwierciedlony jest w linearnym układzie roślin. Pasowy układ nasadzeń w miarę oddalania się od budynku rozmywa się w istniejącej zieleni, z dbałością o jak najmniejszą ingerencję w zabytkową tkankę parku.

Istotną częścią zadania okazała się aranżacja przestrzeni pomiędzy głównym wejściem do budynku a klubem studenckim - w eleganckie, formowane żywopłoty na placu wkomponowano ławki, tworząc w ten sposób miejsce wypoczynku i spotkań.

Ascetyczny w formie projekt zestawiony został ze szlachetnymi materiałami, takimi jak kamień naturalny i wysokiej jakości elementy małej architektury. Dobór roślin oparł się głównie na gatunkach zimozielonych – tworzących efektowną kompozycję również zimą.

***

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne.

drukuj