Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Ogrodownia w projekcie Indywidualny Dom TypOwy

Niekonwencjonalna forma, dopasowanie do prawie każdej działki, możliwość modyfikacji rozkładu pomieszczeń, energooszczędność – taki będzie Indywidualny Dom TypOwy, budowany przez Katarzynę i Tomka Baronów pod patronatem miesięcznika „Murator” według projektu jednego z najbardziej znanych polskich architektów - Roberta Koniecznego. Ogrodownia projektuje dla niego ogród.
 
Indywidualny Dom TypOwy jest częścią przedsięwzięcia „Dom Nowy Wymiar” Katarzyny i Tomka Baronów (www.dom-nowywymiar.pl). Jego celem jest m.in. propagowanie nowoczesnej i energooszczędnej architektury drewnianej. Sam projekt domu autorstwa Roberta Koniecznego (www.kwkpromes.pl) jest przede wszystkim elastyczny – można go wykorzystać na niemal każdej działce, dostosować do potrzeb prawie każdej rodziny i dopasować do różnych wymogów lokalnych. Dom modelowy powstaje na działce pod Pszczyną na Śląsku.

Do stworzenia ogrodu przy Indywidualnym Domu TypOwym Katarzyna Baron i Tomek Baron zaprosili Ogrodownię.

Modułowy Ogród TypOwy


Celem projektantów ogrodu było stworzenie koncepcji uniwersalnej, którą podobnie jak projekt domu, można dostosować do różnych warunków i wymogów.

Indywidualny Dom TypOwy jest trzonem kompozycji – jedynym znanym, niezmiennym elementem, natomiast wielkość działki, umiejscowienie (w mieście lub na wsi) otaczająca roślinność, gusta i potrzeby użytkowników – decydują o indywidualności każdego projektu.

Koncepcja porządkowania przestrzeni wokół Domu TypOwego opiera się na idei modułu ogrodowego – kompozycja rozchodzi się koncentrycznie od trzonu-domu, dzieląc się na moduły o różnych funkcjach, formie i wielkości. Modułem może być taras, trawnik, łąka kwietna, miejsce uprawy roślin ozdobnych lub użytkowych – drzew, krzewów czy bylin, ziół, plac zabaw, placyk do grillowania, odpoczynku - w cieniu lub słońcu, basen, staw, itp.

„Moduł daje nam elastyczność i możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni w wybranym stylu” – powiedziała Agnieszka Duc, współwłaścicielka Ogrodowni. - Pozwala na połączenie myśli ekologicznej z nowoczesnością poprzez stworzenie ogrodu biocenotycznego, gdzie właściwa dla danego siedliska roślinność wypełnia współcześnie zaprojektowaną przestrzeń, bądź ogrodu minimalistycznego z architektonicznie ukształtowaną roślinnością, gdzie mamy do czynienia z monolitycznymi, jednogatunkowymi płaszczyznami” – dodała.

Ogród pod Pszczyną


„Otoczenie domu modelowego pod Pszczyną zdeterminowało dobór roślinności – sielskiej, nieco przaśnej, jakby zapożyczonej ‘zza płotu’” – powiedziała Agnieszka Duc - „Przy tarasie zaplanowaliśmy drzewo-dominantę, trochę ideologiczną, a trochę żartobliwą, przysłowiowe ‘gruszki na wierzbie’, czyli gruszę wierzbolistną.”

Moduły ogrodowe wypełnione będą trawnikiem, a w miarę oddalania się od domu zróżnicowaną roślinnością, udomowioną tylko w pobliżu tarasu: ziołami, roślinami i trawami ozdobnymi. Wprowadzone zostaną szpalery drzew i krzewów - zainspirowane zadrzewieniami śródpolnymi - dzielące poszczególne moduły oraz odgradzające od drogi i sąsiednich posesji. Układ poprzecznych, nierównoległych krzewiastych pasów pozwoli na łatwe powiększanie lub pomniejszanie modułów, zmianę ich nasłonecznienia, stopnia otwarcia lub przymknięcia.

Zamierzona kolorystyka ogrodu domu pod Pszczyną będzie stonowana: od brudnych różów, fioletów, po krwistą czerwień. Żółcie pojawią się tylko jesienią, kiedy rośliny się przebarwiają. Towarzyszyć im będą nawierzchnie z naturalnego kamienia w lekko chłodnej tonacji kolorystycznej. Wypełni on taras, opaskę wokół domu oraz podjazd.

Informacja z 14.10.2009 r.: Ogrodownia w "Muratorze"

W listopadowym numerze "Muratora" pojawi się płyta DVD zawierająca m.in. relację z początków zagospodarowania ogrodu Indywidualnego Domu TypOwego w Pszczynie według projektu Ogrodowni.

***

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne.

drukuj