Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Modny ogród prosto z Londynu

<P >Projektanci Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni w poszukiwaniu inspiracji odwiedzili Chelsea Flower Show 2009 w Londynie – jedną z największych wystaw ogrodniczych na świecie, prezentującą najnowsze tendencje w architekturze krajobrazu.

„Nasz zespół stale podnosi swoje kwalifikacje i w projektowaniu ogrodów stara się wykorzystywać najnowsze rozwiązania i trendy” – powiedziała Agnieszka Duc, współwłaścicielka Pracowni Sztuki Ogrodowej i Ogrodowni. –„Chelsea Flower Show odwiedziliśmy już po raz kolejny. Ta niewątpliwe jedna z najważniejszych imprez ogrodniczych, pozwala nam inspirować się pracami największych mistrzów architektury krajobrazu oraz na bieżąco poznawać nowinki branży z całego świata.”

Chelsea Flower Show to coroczna majowa impreza, organizowana w prestiżowej dzielnicy Londynu na terenie Royal Hospital. Niczym pokazy mody prezentuje najnowsze trendy w projektowaniu ogrodów. Gromadzi entuzjastów sztuki ogrodniczej z całego świata i wystawców z wielu krajów. Prezentowane ogrody należą do rożnych kategorii: ogród wiejski, japoński, ogródek w mieście czy ogród na dachu. Różnią się powierzchnią i stylem, ale można w nich wyodrębnić wspólne elementy, które będą obowiązywać w projektowaniu ogrodów w najbliższym czasie.

Charakterystyczna dla prezentowanych ogrodów jest nie tylko duża różnorodność stylów ale także stosowanych roślin. Zobaczyć można zarówno wielobarwne kwiaty komponowane na kształt naturalnej łąki kwietnej, jak i klasyczne, stonowane zestawienia zieleni z  tylko jednym, wybranym dodatkowo kolorem. Występują też ogrody utrzymane w jednej tonacji, gdzie kompozycje tworzą gatunki o różnorodnej teksturze liści i pokroju.

Na tegorocznych pokazach popularne były eleganckie, stylowe ogrody o nowoczesnej estetyce, obsadzone roślinnością o stonowanych barwach, zbudowane z materiałów o starannie dobranej kolorystyce (najczęściej bieli, beżu, szarości i czerni), stwarzające atmosferę spokoju i ogólnego ładu.

W aranżacjach stosowano gatunki roślinności wszelkiego rodzaju, zarówno sezonowe, jak i wieloletnie, o formach naturalnych oraz strzyżonych. Podobnie w zastosowaniu materiałów widoczna była duża różnorodność: począwszy od tradycyjnych, jak kamień czy drewno, skończywszy na nowoczesnych, jak metal, szkło czy tworzywa sztuczne. Elementy wodne zostały sprowadzone do architektonicznych form podkreślając nowoczesne podejście do kształtowania ogrodów.

Silnie zaznaczony był trend ekologiczno - recyklingowy, czy wręcz futurystyczny, o znacznym zróżnicowaniu gatunków, głównie rodzimych, zapewniających pożywienie i schronienie zwierzętom i owadom. Jednocześnie ”dzika” przyroda ujęta została w ramy prostych wyraźnych form architektonicznych, altan murów oporowych i innych, z wykorzystaniem materiałów przeznaczonych do wyrzucenia. Przestrzeń dla ludzi kształtowana była w zagłębieniach, do których wlewają się roślinny lub na tarasach unoszących się jakby nad nieposkromioną przyrodą. <P >

*** <P >
Pracownia Sztuki Ogrodowej działa od 1997 roku. Jej założycielami i właścicielami są Agnieszka Duc i Mariusz Pasek. Tworzy projekty architektury krajobrazu i realizuje je dla klientów indywidualnych. Wykonała i zrealizowała już kilkaset projektów zagospodarowania zieleni – od małych ogrodów po założenia parkowe.

Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne.

drukuj