Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach? | Podcast Edukontra

W Kosmosie wciąż jeszcze pozostaje ogrom do zbadania. W dodatku Wszechświat cały czas się rozszerza. Na konto ludzkości wpływają nowe fascynujące odkrycia, tj. niewidzialna ciemna materia, która stanowi 95% całego Wszechświata. Naukowcy po raz kolejny potwierdzili, że w najbliższym nam układzie gwiezdnym istnieje skalista planeta rozmiarami podobna do Ziemi.

NASA zapowiedziała, że w 2024 r wyśle astronautów na południowy biegun Księżyca. A do 2028 r. stworzy na Księżycu stałą bazę. Mówi się również o misjach załogowych na Marsa, a nawet o kolonizacji tej planety.

Trwa kosmiczny wyścig pomiędzy supermocarstwami – Chinami, USA i Rosją. Pojawiło się również nowe zjawisko – konkurencja między prywatnymi firmami w sektorze kosmicznym.

W przestrzeni kosmicznej pozostało jeszcze mnóstwo do zbadania, ale gdzie w tym wszystkim są Polacy? Czy zainteresowanie kosmosem w Polsce jest duże? A może kosmiczne podróże interesują nas już tylko w powieściach Lema czy Zajdla? I czy polskie zaangażowanie w loty kosmiczne niegdyś było większe?

Wśród Polaków związanych z kosmosem najsłynniejszym był oczywiście Mikołaj Kopernik – wybitny astronom i badacz. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” szczegółowo przedstawiało heliocentryczną wizję układu planetarnego i wywołało światową rewolucję. Lecz faktem jest, że z pokładu rakiety komos oglądał na razie tylko jeden nasz rodak – Mirosław Hermaszewski.

Po wejściu do Unii Europejskiej Polacy zyskali możliwość udziału w programach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Obecnie organizacje rządowe i pozarządowe, instytucje naukowo-badawcze, polskie firmy i uczelnie wyższe we współpracy z ESA realizują wiele projektów kosmicznych.
Ale czy w komosie stawiamy śmiałe kroki? Czy mamy szansę na podbój gwiazd? W odcinku Edukontry pt.: „Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach?” dyskutują o tym eksperci:

  • dr Łukasza Lamża – filozof, dziennikarz naukowy, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego;
  • Jacek Dukaj – pisarz, autor fantastyki (Lód, Wroniec i wiele innych);
  • dr hab. Marek S. Huberath – fizyk, pisarz science fiction (Wrocieeś Sneogg, wiedziaam…, Gniazdo światów i wiele innych).

Dyskusja rozwija się w wielu fascynujących kierunkach, obfituje w skłaniające do rozmyślań pytania i zaskakujące odpowiedzi. Zaangażowanie ze strony publiczności podsyca debatę.

W rozmowie nie zabrakło także rozważań o tym, jak może wyglądać kolonizacja kosmosu i polityka przyszłości. Posłuchaj jej na Spotify: Edukontra#1: Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach? lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów

 

Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".

drukuj