Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Gmina Szczęśliwych Rodzin – drugą odsłoną programu Polska Szczęśliwych Rodzin

Pod nazwą Gmina Szczęśliwych Rodzin, rozpoczyna się samorządowa edycja zeszłorocznego programu Polska Szczęśliwych Rodzin. Jego długofalowym celem jest zmiana podejścia do działań wspierających polskie rodziny oraz postawienie ich w centrum zainteresowania wspólnot lokalnych. Projekt realizowany jest w ramach grantu pozyskanego w konkursie „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

 Głównym założeniem programu Gmina Szczęśliwych Rodzin jest współpraca ze specjalistami zajmującymi się rodziną na szczeblach gminnych i wspólne tworzenie z nimi nowych rozwiązań, dzięki którym Polacy będą realizować swoje aspiracje w obszarze rodziny.

Realizatorzy projektu proponują nowe podejście do polityki rodzinnej, która często rozumiana jest jako jeden z wielu obszarów polityki samorządowej, co może prowadzić do jej uprzedmiotowienia. W zamian postulują postawienie rodziny w centrum zainteresowania. Jest to szczególnie istotne na poziomie samorządowym, który jest najbliżej lokalnych społeczności, ich codziennego życia i problemów.

W tegorocznej edycji, zaplanowano realizację ośmiu spotkań w całej Polsce z ekspertami z instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych, podczas których zostaną wspólnie wypracowywane rozwiązania wzmacniające rodzinę. Uczestnicy podzielą się swoimi przemyśleniami i projektami, propozycjami nowych modeli współpracy organizacyjnej oraz pomysłami na skuteczniejsze komunikowanie wartości rodzinnych.

– Na spotkaniach w regionach zaprezentujemy koncepcję Sześciu Obszarów Funkcjonowania Rodzin (6OFR) i wspólnie zastanowimy się, jakie działania należy podjąć na każdej z tych płaszczyzn, by polskie rodziny stawały się coraz szczęśliwsze, dając tym samym, jak najlepsze fundamenty dla rozwoju społeczności lokalnych – powiedział Paweł Woliński, odpowiedzialny za merytoryczny nadzór nad realizacją projektu.

Jacek Sapa – prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia, która jest organizatorem projektu dodał:

Po pierwszej odsłonie projektu, w której wzięło udział ponad 1200 osób, jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, pomysły i wnioski. Teraz ponownie spotkamy się z liderami organizacji i instytucji działających na rzecz rodziny, aby kontynuować prace nad stworzeniem modelu międzyinstytucjonalnej współpracy, który efektywnie wspomoże polskie rodziny w funkcjonowaniu w każdej możliwej sferze życia.

 

O projekcie Gmina Szczęśliwych Rodzin

Polska Szczęśliwych Rodzin to projekt Fundacji Narodowego Dnia Życia, realizowany od 2020 roku w ramach konkursu grantowego „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt ma na celu koordynację współpracy między wszystkimi organizacjami zajmującymi się kwestiami polityki rodzinnej w Polsce: w instytucjach publicznych, w samorządach czy w organizacjach pozarządowych. Międzyorganizacyjna współpraca ma postawić rodzinę w centrum uwagi i wszelkich działań administracji na wszystkich szczeblach jej funkcjonowania.

www.polskaszczesliwychrodzin.pl

Profil projektu na portalu Facebook

drukuj