Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Leśnicy posadzą las w imieniu uczestników GovTech Festival

Lasy Państwowe posadzą drzewa w imieniu Cyfrowych Wolontariuszy – uczestników trwającego przez cały listopad GovTech Festival oraz osób pomagających osobom starszym w ramach akcji #WspierajSeniora. W ten sposób na terenie nadleśnictw najbardziej dotkniętych przez „huragan stulecia” powstanie „Las GovTech Festival”.

Od 6 do 29 listopada trwa GovTech Festival, czyli otwarty dla wszystkich festiwal cyfryzacji, na który składa się cykl debat, konkursów, webinarów, hackatonów i innych wydarzeń online, których uczestnicy poznają możliwości, jakie otwiera przed nami cyfryzacja, pracują nad technologicznymi rozwiązaniami praktycznych problemów obywateli, samorządów i różnych organizacji oraz dyskutują o przyszłości wirtualnego świata i popularyzacji narzędzi, jakie on oferuje. Uczestnicy GovTech Festival, odbywającego się pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy ONZ Internet Governance Forum 2021, mierzą się m.in. z wyzwaniami w obszarze ograniczania tzw. wykluczenia cyfrowego. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19, kiedy musimy ograniczyć bezpośrednie kontakty i ryzyko zarażenia, co znacznie zwiększyło konieczność wykorzystywania narzędzi i usług internetowych i mobilnych.

Dlatego ważnym projektem w ramach GovTech Festival jest Cyfrowy Wolontariat. Dzięki temu przedsięwzięciu każdy może nie tylko rozwijać swoje cyfrowe umiejętności, ale też pomagać innym w przełamywaniu analogowych barier. Inicjatywa ta wiąże się z Solidarnościowym Korpusem Wsparcia Seniorów, którego głównym celem jest pomoc osobom starszym w trudnych czasach pandemii. Teraz wspierać seniorów można także zdalnie, pomagając im w nauce korzystania z cyfrowych narzędzi, wykorzystaniu internetu do robienia zakupów czy załatwiania spraw urzędowych. Żeby zostać Cyfrowym Wolontariuszem, wystarczy wypełnić krótki formularz.

Każda osoba, która pomoże cyfrowo innym, otrzyma specjalny certyfikat, a dzięki współpracy GovTech Polska, organizatora festiwalu, z Lasami Państwowymi, w imieniu każdego Cyfrowego Wolontariusza zasadzone zostaną również kolejne drzewa na powierzchni 10 ha wybranych spośród ogromnego obszaru leśnego zniszczonego przez „huragan stulecia” 3 lata temu. W ten sposób z czasem ma powstać jedyny w swoim rodzaju Las GovTech Festival, który będzie pochłaniał ok. 40 ton CO2 rocznie, czyli równowartość rocznej emisji z ponad 1700 motocykli. Uczestnicy tego przedsięwzięcia sami wskażą leśnikom, na terenie którego z nadleśnictw najmocniej zniszczonych przez kataklizm – Lipusz, Rytel lub Runowo – mają posadzić drzewa w pierwszej kolejności.

Efektem naszej współpracy z Lasami Państwowymi będzie powstanie jedynego w swoim rodzaju GovTech Festivalowego Lasu, który zasadzony zostanie na terenach dotkniętych klęską żywiołową i będzie symbolicznym, fizycznym wyrazem naszego zaangażowania w podnoszenie cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy bez technologii nie wyobrażamy sobie załatwiania najbardziej prozaicznych czynności. Zależy nam na tym, by jak najwięcej obywateli korzystało z udostępnionych przez administrację usług publicznych oraz na stałym dodawaniu do tego katalogu kolejnych. Jednocześnie, równie kluczowe jest dla nas to, by te usługi były bezpieczne i łatwe w użytku dla każdego – mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Sami poddajemy cyfryzacji kolejne procesy zarządzania lasami i gospodarki leśnej, a także chętnie wspieramy tego rodzaju działania w innych dziedzinach życia, szczególnie te mające na celu ograniczenie tzw. wykluczenia cyfrowego obywateli. Dlatego Lasy Państwowe z przyjemnością nawiązały po raz kolejny współpracę z Kancelarią Premiera i włączyły się w akcję Cyfrowego Wolontariatu zainicjowaną przez GovTech Polska, tym bardziej, że skierowana jest ona do seniorów, którym winniśmy w trudnym czasie pandemii wszelką możliwą pomoc i wsparcie. Jednocześnie łączymy przy tym dwa ważne współczesne zjawiska: technologię i ekologię – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

GovTech Festival

GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Organizator i patronat

GovTech Festival organizowany jest przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Festiwal odbywa się pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.  Partnerami strategicznymi GovTech Festival są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.

GovTech Polska

GovTech Polska został powołany do życia w 2018 roku. To międzyresortowy program realizowany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. Jego nadrzędnym celem jest usprawnienie dialogu między sektorem publicznym, a innowatorami. To most łączący administrację publiczną z przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym i  obywatelami.

Program łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie narzędzi stają odważnie naprzeciw wyzwaniom z jakimi mierzy się sektor publiczny. Usprawniają tym samym efektywność działania sfery publicznej podnosząc jakość życia obywateli.

Strona www: www.govtechfestival.com

Kanały SM:
FB: @GovTechFestival@GovTechPolska
IG: @GovTech_Polska
TT: @GovTechPL
YT: GovTech Polska

drukuj