Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

GovTech Festival i Hackathon dla Miast: znamy wyzwania polskich miast w związku z pandemią Covid-19

Do Hackathonu dla Miast zgłosiło się 30 samorządów, spośród których najciekawsze wyzwania związane z pandemią przesłały Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńska Wola. Nad ich rozwiązaniem pracować będą programiści z całej Polski, którzy do 15 listopada wyślą swoje zgłoszenie do udziału w wydarzeniu. Zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, mogą liczyć na nagrodę w wysokości 30 000 zł. Hackathon dla Miast  jest jednym z głównych wydarzeń GovTech Festival, czyli trwającego miesiąc cyklu dostępnych dla wszystkich wydarzeń online, i odbędzie się już 20-22 listopada 2020 r.

Pandemia COVID-19 stawia samorządy przed wieloma wyzwaniami w obszarach edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, czy też w zakresie działalności samych urzędów. Dlatego Polski Fundusz Rozwoju oraz GovTech Polska połączyły siły, aby wesprzeć lokalne społeczności w walce z kryzysem.  Swoje wyzwania do  Hackathonu dla Miast zgłosiło 30 samorządów. Specjalna komisja złożona z przedstawicieli PFR, GovTech Polska oraz Związku Miast Polskich wyłoniła cztery najciekawsze wyzwania:

ZARZĄDZANIE MIASTEM

Chełm: Bezpieczna segregacja odpadów – uszczelnienie systemu gospodarki śmieciowej w celu zmniejszenia ryzyka związanego z odbiorem odpadów medycznych.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Stargard
: Generator lokalnego biznesu – platforma umożliwiająca świadczenie usług i sprzedaż produktów online przez lokalnych mikroprzedsiębiorców.

TRANSPORT
Świdnik: Mobilność szyta na miarę – analiza ruchu miejskiego w celu pozyskania danych do rozwoju infrastruktury publicznej.

EKOLOGIA
Zduńska Wola
: Energetyczna transformacja miasta – narzędzie pomagające w wyborze najbardziej opłacalnego źródła ciepła przez gospodarstwa domowe.

Wysoko ocenione zostały też aplikacje miast, takich jak: Iława, Jastrzębie-Zdrój, Legnica, Rydułtowy, Zgierz, Dzierżoniów, Konin i Malbork.

Hackathon dla Miast jest jednym z kluczowych wydarzeń GovTech Festiwalu, podczas którego chcemy pokazywać, że cyfryzacja może pomagać innym nie tylko wirtualnie, ale też całkowicie realnie. Dlatego cieszę się, że tym wydarzeniem tworzymy przestrzeń do połączenia przedstawicieli miast z najzdolniejszymi programistami z całej Polski. To szczególnie istotne, dlatego że efektem ich współpracy będą rozwiązania wyzwań bezpośrednio związanych z naszymi lokalnymi społecznościami – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Miasta, które zostały wybrane i będą  uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, zyskają wiele nowych rozwiązań, dzięki którym będą mogły działać i rozwijać się w nowych warunkach.

Nowe Technologie, które zastosowaliśmy przy tworzeniu Tarczy Finansowej PFR pozwoliły na szybkie wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii. Teraz innowacyjne rozwiązania chcemy przenieść na grunt lokalny, aby ułatwić urzędom codzienną pracę na rzecz mieszkańców. Dziękuję samorządom, które zgłosiły się do hackathonu, bo przesłane wyzwania były bardzo ciekawe, a wybór czterech wymagał wielu analiz i dyskusji. Wkrótce w ramach PFR dla Miast ruszymy z kolejnymi projektami dla samorządów, więc zachęcam miasta do pozostania z nami w stałym kontakcie i włączania się w nowe działania – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Organizatorzy zapraszają do udziału w przedsięwzięciu 3-5 osobowe zespoły programistów, którzy nie boją się nowych wyzwań i chcą wesprzeć lokalne społeczności. Hackathon to także szansa na przetestowanie swojego pomysłu w wybranym mieście oraz poznanie innych programistów i ekspertów. W zgłaszanym zespole  powinno być co najmniej dwóch programistów (back-end, front-end), specjalista GIS, projektant UX oraz osoba z doświadczeniem biznesowym. Docelowo do Hackathonu zakwalifikowanych zostanie 100 programistów z całej Polski, którzy będą mieli możliwość pracy na prawdziwych danych dostarczonych przez miasta oraz możliwość zdobycia nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 zł za zwycięskie pomysły. 

Zgłoszenia na stronie www.hackathondlamiast.pl

 

GovTech Festival

GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologiczny o globalnym zasięgu. W festiwalu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu edukowanie oraz otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Organizator i patronat

GovTech Festival organizowany jest przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Festiwal odbywa się pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ. Festiwal otrzymał także patronat Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.  Partnerami strategicznymi GovTech Festival są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Prasowa, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Lasy Państwowe, Allegro oraz Play.

 

Strona www: www.govtechfestival.com


Kanały SM:
FB: @GovTechFestival, @GovTechPolska
IG: @GovTech_Polska
TT: @GovTechPL
YT: GovTech Polska

 

drukuj