Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Czerwone Noski z wirtualną wizytą u podopiecznych SOS Wioski Dziecięce

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu realizuje swoją misję odwiedzając regularnie małych pacjentów w 12 szpitalach w całej Polsce. W czasie epidemii, gdy bezpośrednie wizyty zostały wstrzymane, artyści-klowni znaleźli sposób, aby nadal nieść uśmiech dzieciom. Robią to wirtualnie za pomocą „Noskowej E-Linii”. Dzięki współpracy z SOS Wioskami Dziecięcymi, wśród odwiedzanych są również podopieczni Stowarzyszenia.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że duża część naszej codziennej aktywności przeniosła się do świata wirtualnego – tam pracujemy, robimy zakupy i spotykamy się ze znajomymi. Ta sytuacja wpłynęła także na działania Fundacji Czerwone Noski, która ze względów bezpieczeństwa tymczasowo zawiesiła indywidualne wizyty u pacjentów w szpitalach. Ale artyści-klowni z Fundacji znaleźli swój sposób, aby nadal odwiedzać dzieci. Uruchomili projekt „Noskowa E-linia” – czyli spotkania realizowane za pomocą internetowego komunikatora Messenger. Po jednej stronie ekranu jest para artystów-klownów, a po drugiej dziecko.

Uruchomienie Noskowej E-linii było dla nas wielkim wyzwaniem, wymagającym nowych sposobów wchodzenia w interakcję z odbiorcą. Dbamy o pełen profesjonalizm naszych działań, dlatego nasi artyści przeszli specjalny cykl szkoleniowy. Nawiązując połączenie zawsze dzwonimy z myślą, że oto za chwilę spotkamy się z kimś bardzo ważnym. Tym samym, to dzieci stają się naszymi ekspertami, co niezwykle wpływa na ich poczucie własnej wartości. Wykorzystując humor oddajemy im sprawczość i decyzyjność, co jest ogromnie istotne w czasie pandemii, gdy dookoła dzieją się rzeczy, na które nawet my, dorośli, nie do końca mamy wpływ. Teraz, niemal na każdej z wizyt zauważamy, jak dzięki nim, dzieci stopniowo stają się coraz odważniejsze, śmielsze i pewniejsze siebie – mówi Michał Brańka, koordynator projektu i artysta-klown w Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

Marcin Dudek, Dyrektor Fundacji, dodaje: Na wirtualnych spotkaniach nasi artyści starają się przede wszystkim dodać otuchy dzieciom, które w tym trudnym czasie, mogą czuć się szczególnie zagubione i osamotnione.

Dzięki „Noskowej E-Linii” artyści-klowni docierają do wszystkich dzieci, również do tych zdrowych w ich domach, a także do podopiecznych innych instytucji. Ostatnie z tych spotkań stały się możliwe dzięki nawiązanej współpracy ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Nie ma większej radości, jak uśmiech dziecka, które czuje się kochane i bezpieczne, szczególnie w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia. Dlatego z wielką przyjemnością zaangażowaliśmy się w projekt Noskowej E-linii, a dzięki takim inicjatywom dzieci mogą pozostać po prostu dziećmi – mówi Barbara Rajkowska, dyrektor krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jak dodaje mama SOS, Elżbieta Gładki: Wizyty Czerwonych Nosków wnoszą w koronawirusową codzienność trochę ekspresji i mnóstwo uśmiechu. Pomimo, że wizyty odbywają się online, a dzieci w dalszym ciągu są w domu, to towarzyszy im uczucie, jakby przeniosły się w inne miejsce. Jakby odwiedziły pełnych radości i szalonych pomysłów znajomych. Dzieci chętnie biorą udział w spotkaniach z Noskami i z utęsknieniem czekają na kolejną wizytę.

Fundacja Czerwone Noski swoim działaniem pokazuje, że ograniczenia nie istnieją, a misja niesienia radości i uśmiechu wszystkim potrzebującym, w szczególności dzieciom, jest warta realizacji w każdych warunkach.

Jak wyglądają wirtualne wizyty można zobaczyć w przygotowanych materiałach: spot z artystami, promujący wirtualne wizyty i relacja z odwiedzin w domu chłopca, chorującego na dysplazję diastroficzną. Informacje o zapisach na Noskową E-linię można znaleźć na stronie Fundacji.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 8 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem 15 000 dzieci w Polsce rocznie. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści-klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. Dzięki programowi „Uśmiech nie zna wieku” pacjenci geriatryczni, na co dzień cierpiący z powodu ograniczonej mobilności, percepcji i zdolności komunikowania się, dostają chwile radości, optymizmu i odwagę do akceptacji własnych słabości. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego.

Dowiedz się więcej:

www.czerwonenoski.pl
facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu/

SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 36 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie ma pod opieką 1566 potrzebujących dzieci. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata.

Stowarzyszenie prowadzi 4 SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują troskliwy dom i opiekę. Równolegle do opieki zastępczej, rozwijane są również działania profilaktyczne, w ramach Programu "SOS Rodzinie", którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia. Od 2016 roku Stowarzyszenie pomaga także dzieciom w Afryce, w Kamerunie, a od marca tego roku w Zimbabwe. Z pomocy tej skorzystało już 5 000 rodzin.

drukuj