Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Mali pacjenci zostaną „Supersprawnymi” dzięki Fundacji Czerwone Noski

Humor, zdrowe odżywianie, teatr i… szpital? Już 19 listopada w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka startują warsztaty teatralno-cyrkowe „Supersprawni”, organizowane przez artystów Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Wielkim finałem pięciodniowego cyklu będzie specjalny pokaz, który odbędzie się w Centrum Zdrowia Dziecka 24 listopada br. o godzinie 11:00.

Artyści z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu poprowadzą w Centrum Zdrowia Dziecka warsztaty „Supersprawni”, w czasie których pacjenci szpitala poznają magiczne i cyrkowe sztuczki. Najbliższa edycja projektu odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji Auchan na rzecz młodzieży, z którą to Czerwone Noski nawiązały współpracę przy projekcie „Śmiej się, zdrowo się odżywiaj i zdrowiej z Noskami!”. Celem wspólnego działania obu fundacji jest wsparcie chorych dzieci leczonych w Centrum Zdrowia Dziecka, zgodnie z dewizą „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”.

– Wybierając wsparcie  projektu „Śmiej się, zdrowo się odżywiaj i zdrowiej z Noskami”, doceniliśmy jego holistyczny charakter. Niezwykłe uznanie zyskał pomysł połączenia terapii śmiechem ze zdrowym żywieniem. W leczeniu dzieci ważne jest całościowe podejście. Konieczna jest troska o stan ciała, umysłu i ducha, które wzajemnie na siebie wpływają. Myślę, że warsztaty teatralno-cyrkowo-muzyczne to znakomity sposób na oderwanie się od szpitalnej codzienności, poprawę samopoczucia i radzenie sobie z trudną sytuacją życiową – mówi Joanna Dzięcioł, Senior Manager Zasobów Ludzkich Auchan Jubilerska.

W czasie warsztatów, prowadzonych przez artystów-klownów z Fundacji Czerwone Noski, każdy pacjent może być „Supersprawny”, bez względu na rodzaj niepełnosprawności czy choroby. To właśnie teatr i sztuczki cyrkowe dają dzieciom „supermoc” pokonywania własnych słabości i ograniczeń. Uczestnicy projektu decydują o jego kształcie, współtworzą scenariusz spektaklu, są też głównymi aktorami na scenie.  Prowadzone przez nas warsztaty są przede wszystkim pretekstem do przekazania mocy sprawczej w ręce dzieci, a także wsparciem procesu ich leczenia. To proces złożony i wymagający podejścia holistycznego. Uważamy, że połączenie humoru, zdrowego odżywiania, szpitala i teatru odzwierciedla właśnie takie wszechstronne podejście. Pragniemy przekazać tę myśl uczestnikom warsztatów i jesteśmy przekonani, że z pewnością przyczyni się to do poprawy stanu ich zdrowia – dodaje Michał Brańka, artysta Fundacji Czerwone Noski, ogólnopolski koordynator projektu „Supersprawni”.

Warsztaty teatralno-cyrkowe w Centrum Zdrowia Dziecka potrwają od 19 do 23 listopada. Wielkim finałem będzie spektakl stworzony w całości przez pacjentów, którzy zaprezentują efekty swoich prac na scenie w Centrum Zdrowia Dziecka w niedzielę 24 listopada br. o godzinie 11:00. Występom młodych artystów towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo – akompaniować będą muzycy z Fundacji Czerwone Noski, którzy na co dzień występują w szpitalach jako artyści-klowni. Każdy z utworów będzie dopasowany do charakteru stworzonych przez uczestników scen, tak, aby dzieci mogły w pełni poczuć się, jak prawdziwi cyrkowcy. Na widowni zasiądą rodzice, personel placówki, a przede wszystkim dzieci z innych oddziałów szpitala. Do publiczności może dołączyć każdy – wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W ramach realizacji projektu z Fundacją Auchan na rzecz młodzieży pn. Śmiej się, zdrowo się odżywiaj i zdrowiej z Noskami, artyści dodatkowo przeprowadzą serię wizyt na oddziałach pediatrycznych w Centrum Zdrowia Dziecka. W indywidualnych spotkaniach z małymi pacjentami, artyści będą nawiązywać do tematu zdrowego odżywiana, np.: organizując misję poszukiwania zdrowej żywności, dzień wody, wykorzystując warzywne rekwizyty oraz śpiewając tematyczne piosenki.

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu

Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu działa w Polsce od 2012 roku, powstała z  inicjatywy międzynarodowej organizacji charytatywnej Red Noses International (RNI) z siedzibą w Wiedniu. Wszystkie programy Fundacji łączy wspólne hasło: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Realizowany od 7 lat program „Klown w Szpitalu” zapewnia regularną terapię śmiechem 15 000 dzieci w Polsce rocznie. Dzięki programowi „Pogotowie Uśmiechu” artyści klowni towarzyszą dziecku i rodzicom w chwilach zwiększonego napięcia i stresu np.: przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Program „Obudzić Uśmiechem” to specjalnie przygotowane działania klownowe dla dzieci przebywających w śpiączce. Dzięki programowi „Uśmiech nie zna wieku” pacjenci geriatryczni, na co dzień cierpiący z powodu ograniczonej mobilności, percepcji i zdolności komunikowania się dostają chwile radości, optymizmu i odwagę do akceptacji własnych słabości. „Humor w Medycynie” to ogólnopolski program skierowany do personelu medycznego.

Więcej informacji na temat Fundacji:

www.czerwonenoski.pl

https://www.facebook.com/CzerwoneNoskiKlownWSzpitalu/

 

Fundacja Auchan na rzecz młodzieży

Fundacja Auchan na rzecz młodzieży została powołana we Francji w 1996 roku. Na arenie międzynarodowej - w tym w Polsce - działa od 2011 roku. Fundacja wspiera projekty adresowane do dzieci i młodych ludzi w zewnętrznym otoczeniu społecznym sklepów Auchan, prowadzone przez inne fundacje i stowarzyszenia. Zgodnie ze swoją wizją, Auchan Retail, jako odpowiedzialny handlowiec, umieszcza zdrowie swoich klientów, współpracowników, otoczenia społecznego i innych interesariuszy w sercu swoich działań, promując to, co dobre, zdrowe, lokalne. Dlatego również Fundacja Auchan na rzecz młodzieży  koncentruje swoje działania na zdrowiu, zdrowym odżywianiu
i zdrowym stylu życia młodych ludzi, wspierając przede wszystkim projekty społeczne, które mają
na celu poprawę ich zdrowia, samopoczucia i przyszłości.

Więcej informacji na temat Fundacji:
www.auchan.pl/pl/dla-klienta/Fundacja-Auchan

drukuj