Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Jak 5G FWA zmienia sposób, w jaki ludzie łączą się z Internetem?

Technologia 5G już teraz umożliwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz usług w firmach i domach na całym świecie. Rynek ten będzie nadal szybko rozwijać się w 2023 roku w miarę rosnącej dostępności i malejących kosztów usług. A głównym motorem tego wzrostu będzie stały dostęp bezprzewodowy (fixed wireless access, FWA):

  • Wartość globalnego rynku 5G FWA ma osiągnąć 29,4 mld dol. w 2023 r. oraz 153 mld dol. w 2028, co oznacza średnią roczną stopę wzrostu (CAGR) w wysokości 39 proc. (źródło: MarketsandMarkets)
  • Odsetek lokalizacji biznesowych używających 5G jako sieci podstawowej lub zapasowej wzrośnie z 1 proc. w 2022 r. do 10 proc. w 2025 r. (źródło: Gartner)
  • Liczba połączeń 5G FWA wzrośnie do około 235 mln do 2028 r. Będą one stanowić niemal 80 proc. wszystkich połączeń FWA (źródło: Ericsson)

Obsługa szybkich połączeń szerokopasmowych oraz usług, które wymagają wysokiej przepustowości sprawia, że technologia 5G FWA staje się popularnym sposobem zapewniania łączności podstawowej i zapasowej w obszarach wiejskich i podmiejskich. Jej skalowalność i efektywność kosztowa oznaczają, że jest również niezawodnym rozwiązaniem do wdrożeń tymczasowych. W związku z prognozowanym szybkim wzrostem liczby projektów FWA w 2023 r., przyjrzyjmy się trzem głównym zastosowaniom tej technologii.

  1. Podstawowe łącze szerokopasmowe

Technologia 5G FWA może zapewnić podstawową łączność szerokopasmową użytkownikom, którzy dotychczas nie mieli dostępu do niezawodnych lub korzystnych finansowo usług szerokopasmowych. Zwykle dotyczy to osób mieszkających na terenach podmiejskich lub na wsi. Popularnym zastosowaniem są na przykład domy wakacyjne, zwłaszcza w krajach nordyckich, gdzie usługi 5G są powszechnie dostępne i niedrogie. Jeśli chodzi o firmy, zakres zastosowań jest jeszcze szerszy: fabryki, magazyny, a nawet statki wycieczkowe. W scenariuszu inteligentnej fabryki łączność FWA w połączeniu z wydzielaniem sieci logicznych (network slicing) oraz masową komunikacją między maszynami (massive Machine-Type Communications, mMTC) oferują takie korzyści, jak zwiększenie jakości połączeń, co ma duże znaczenie w nowoczesnej robotyce i automatyzacji. Pozwala to zwiększyć precyzję i ograniczyć pomyłki, ponieważ pracownicy linii produkcyjnej mogą przeprowadzać kontrole jakości z wykorzystaniem rozwiązań AR lub VR.

 

Co więcej, ułatwia to śledzenie zasobów, zapewnia oszczędności na okablowaniu automatycznie kierowanych pojazdów i pozwala na szersze wykorzystanie autonomicznych robotów mobilnych. Łączność 5G w modelu FWA może też usprawnić działanie firm w trudno dostępnych lub niewielkich lokalizacjach, które nie generują ruchu o znaczeniu krytycznym ani o wysokim natężeniu i nie mają innych alternatyw połączenia. Mogą to na przykład być kioski, małe sklepy detaliczne, zakłady wydobycia ropy naftowej i gazu czy oddziały firm, do których nie dochodzą tradycyjne miedziane łącza szerokopasmowe.

  1. Łącze wtórne

Gdy główne łącze internetowe ulegnie awarii, konieczne jest kontynuowanie ruchu o znaczeniu krytycznym, czy to w przypadku transakcji w punktach sprzedaży, czy zarządzania zapasami. Niezawodne połączenie zapasowe stanowi o różnicy między utrzymaniem ciągłości biznesowej a bezproduktywnym przestojem. Technologia 5G FWA już teraz staje się popularnym łączem wtórnym i służy jako sieć zapasowa w przypadku awarii łącza przewodowego. Szczególnie cenią to rozwiązanie organizacje, które mają względnie małe placówki i potrzebują łącza zapasowego w atrakcyjnej cenie — takie jak sklepy detaliczne, restauracje i kawiarnie. Dla tego typu firm, które zwykle korzystają z łączności przewodową, a planują dodać szybkie usługi bezprzewodowe dla dużej liczby klientów, 5G FWA jest atrakcyjną opcją.

  1. Tymczasowe łącze WAN

5G FWA jest niezawodnym i efektywnym rozwiązaniem do wdrożeń tymczasowych. Szybki proces instalacji oznacza, że tymczasowe łącza WAN sprawdzają się doskonale w działalności sezonowej, np. podczas imprez masowych, na placach budów, a nawet w sytuacjach nadzwyczajnych, jak w szpitalach polowych albo punktach pomiaru temperatury ciała podczas pandemii. Technologia 5G sprawia, że takie połączenia WAN są elastyczne i mobilne, co pozwala przenosić je do dowolnych lokalizacji objętych zasięgiem sieci 5G, na przykład w biurach kontenerowych na miejscach robót do sprawdzania wiadomości e-mail i zleceń.

Choć technologia 4G może zapewnić przyzwoite tymczasowe usługi WAN, to nie jest w stanie obsłużyć aplikacji, które wymagają większej przepustowości, takich jak transmisje wideo HD na żywo. Jest to kolejny obszar, w którym 5G zmienia zasady gry. Niskie opóźnienia łączności 5G umożliwiają streaming wideo 8K na żywo w miejscach, gdzie znajduje się bardzo wiele urządzeń, np. podczas wydarzeń masowych, koncertów lub konferencji. Minimalizują albo całkowicie eliminują opóźnienia wideo i inne zakłócenia. Przykładem rzeczywistego zastosowania może być rozwiązanie Zyxel, które pomaga pewnej firmie multimedialnej nadawać na żywo panoramiczne wideo 4K w zatłoczonych obiektach. W miarę, jak rośnie zasięg i spadają ceny łączności 5G, oczekujemy, że tempo wdrożeń FWA będzie rosło nie tylko w 2023 r., ale również w kolejnych latach.

Zyxel Networks

Zyxel od ponad 30 lat zapewnia użytkownikom domowym i biznesowym dostęp do Internetu, od samego początku polegając na innowacjach i usługach zorientowanych na potrzeby klientów. W 1989 roku oznaczało to modemy analogowe. Dziś to wykorzystanie sztucznej inteligencji i chmury, by zapewniać szybkie, niezawodne i bezpieczne rozwiązania sieciowe dla domu i firmy.

Zyxel jest znaczącą marką na globalnym rynku urządzeń sieciowych:

  • obecny na 150 rynkach na całym świecie
  • 1 mln firm pracuje lepiej, dzięki produktom marki Zyxel
  • 100 milionów urządzeń łączących na globalną skalę

Obecnie, Zyxel tworząc sieci przyszłości, uwalnia potencjał i spełnia wymagania nowoczesnych miejsc pracy – wspiera ludzi w biurze, codziennym życiu i w czasie wolnym.

Dołącz do nas na Facebooku i LinkedIn!

drukuj