Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Zyxel włącza się w inicjatywę WiFi4EU

Zyxel rozpoczyna współpracę z Octopus WiFi oraz Boundless Digital w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej WiFi4EU, której celem jest promowanie bezpłatnego dostępu do sieci bezprzewodowej w europejskich miastach. Zaangażowane w tę inicjatywę podmioty chcą zapewnić niezawodny zasięg Wi-Fi w przestrzeni publicznej dla podróżnych i gości.

WiFi4EU to inicjatywa Komisji Europejskiej, która przyznaje gminom dotacje na instalację bezpłatnej sieci bezprzewodowej dla mieszkańców w miejscach publicznych w całej Europie m.in. na placach, w parkach, bibliotekach oraz ośrodkach zdrowia.

Dzięki inicjatywie WiFi4EU lokalne firmy, mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z bezpłatnego publicznego Wi-Fi w całej Europie. Zyxel i jego partnerzy rozpoczęli testy WiFi4EU w dwóch hiszpańskich miastach – Quintanas de Gormaz i Miño de San Esteban. Bezpłatna sieć Wi-Fi ma być uruchomiona jeszcze w 17 innych hiszpańskich i środkowoeuropejskich miastach, a docelowo także w całej Europie.

Dzięki współpracy z Octopus WiFi firma Zyxel spełniła wszystkie warunki określone w umowie o dotację, obejmujące wymogi UE dotyczące identyfikacji wizualnej oraz użytkowania i jakości sieci. Ponadto, ponieważ jest to publiczna sieć Wi-Fi, wszyscy użytkownicy mają zagwarantowaną zgodność z przepisami dotyczącymi przetwarzania i przechowywania danych (RODO).

Proces aplikacji
Aby zakwalifikować się do inicjatywy WiFi4EU, miasta składają wniosek o dofinansowanie i wyznaczają odpowiedniego dostawcę, który zainstaluje niezbędne rozwiązania sprzętowe. Po zatwierdzeniu sprzedawca otrzyma środki na rozpoczęcie instalacji sieci - rada miasta nie będzie bezpośrednio zaangażowana w samo finansowanie. Dotacja obejmie instalację sprzętu, w tym punktów dostępowych, okablowania i przełączników.

Elementy pakietu WiFi4EU
Sieć działa na platformie w chmurze, więc jest oferowana jako usługa SaaS z różnymi poziomami licencjonowania bez potrzeby dodatkowej instalacji sprzętu. Do wsparcia inicjatywy zostaną wykorzystane najnowsze rozwiązania Wi-Fi 6 firmy Zyxel – punkty dostępowe WAX510D i NWA110AX. Sama platforma jest dostarczana przez wielu dostawców, dzięki czemu można ją zintegrować z najpopularniejszymi producentami rozwiązań WLAN na rynku. Inicjatywa jest w fazie testów, więc dostawcy mają dostęp do raportów ruchu i użytkowania. Dzięki temu mogą badać ruch sieciowy i zidentyfikować jego potencjalne słabe punkty. Wszystko to, ze względu na system monitorowania w czasie rzeczywistym, jest zawarte w pakiecie WiFi4EU.

W ramach pakietu dostawcy opracowali portal WiFi4EU, który obsługuje 24 predefiniowane kody językowe.

- Szeroki zakres kodów językowych ułatwi wdrożenie rozwiązania w całej Europie. Sieć i powiązane platformy są kompatybilne z głównymi miastami europejskimi. Tym, którzy odwiedzają te miasta w celach służbowych czy rekreacyjnych – WiFi4EU zapewni bezproblemową łączność, której potrzebują podczas podróży. Ponadto, użytkownicy mogą być pewni, że sieci są całkowicie bezpieczne - komentuje Marce de Miguel Fernández, szef działu przedsprzedaży i rozwoju biznesu w Octopus WiFi.

Optymalizacja zarządzania hotspotami Wi-Fi
Dzięki współpracy z Boundless Digital pakiet inicjatyw obejmuje także platformę uwierzytelniania bez kontrolera w trybie SaaS, który oferuje odwiedzającym dostęp do Wi-Fi przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z wymaganiami WiFi4EU. Dzięki wbudowanym systemom filtrowania treści, miasta i dostawcy będą mogli chronić użytkowników przed zagrożeniami zewnętrznymi i złośliwymi treściami, zapewniając jednocześnie optymalną jakość usług sieciowych.

Platforma dzięki zastosowaniu minimalnych identyfikatorów umożliwia również miastom uczestniczącym w programie bezpieczne gromadzenie danych użytkowników. System może śledzić liczbę aktualnie podłączonych do sieci użytkowników i rejestrować, jak długo korzystają z sieci.

- W wielu miastach europejskich, które odwiedza codziennie tak wiele osób, Wi-Fi odgrywa istotną rolę we wspieraniu turystyki i lokalnych przedsiębiorstw - mówi Noel-Edouard Chenu, założyciel Boundless Digital. - Analizy Wi-Fi dla gości zawarte w portalu WiFi4EU mogą pomóc radom miejskim w monitorowaniu codziennej aktywności ich odwiedzających.

- Znamy już pozytywne opinie z dwóch pilotaży w Hiszpanii. Obserwujemy, jak inicjatywa WiFi4EU odnosi sukcesy w całej Europie - a to wszystko dzięki świetnej współpracy wszystkich trzech dostawców. Nie możemy się doczekać, aby rozpocząć rozszerzanie tej inicjatywy na inne miasta, które tak chętnie ubiegają się o nową generację publicznych sieci Wi-Fi - dodał Patrick Hirscher, kierownik ds. rozwoju rynku bezprzewodowego w regionie EMEA w firmie Zyxel.

Więcej informacji o inicjatywie WiFi4EU znajduje się na stronie: https://wifi4eu.ec.europa.eu/#/home

Instalatorzy zainteresowani realizacją projektu sieci bezprzewodowej WiFi4EU w oparciu o rozwiązania Zyxel proszeni są o kontakt mailowy z biurem handlowym Zyxel: salespl[at]zyxel.eu

Zyxel Networks

Zyxel od ponad 30 lat zapewnia użytkownikom domowym i biznesowym dostęp do Internetu, od samego początku polegając na innowacjach i usługach zorientowanych na potrzeby klientów. W 1989 roku oznaczało to modemy analogowe. Dziś to wykorzystanie sztucznej inteligencji i chmury, by zapewniać szybkie, niezawodne i bezpieczne rozwiązania sieciowe dla domu i firmy.

Zyxel jest znaczącą marką na globalnym rynku urządzeń sieciowych:

  • obecny na 150 rynkach na całym świecie
  • 1 mln firm pracuje lepiej, dzięki produktom marki Zyxel
  • 100 milionów urządzeń łączących na globalną skalę

Obecnie, Zyxel tworząc sieci przyszłości, uwalnia potencjał i spełnia wymagania nowoczesnych miejsc pracy – wspiera ludzi w biurze, codziennym życiu i w czasie wolnym.

Dołącz do nas na Facebooku i LinkedIn!

drukuj