Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

PPK coraz bliżej. To okazja do rozmowy na temat emerytur

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być powszechną receptą na niezbyt wysokie emerytury. Pracodawcy będą wprowadzać je już w 2019 roku.

Sejm przyjął ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, wejdą one w życie od 1 stycznia 2019 r. W pierwszej kolejności PPK zobowiązane będą wprowadzić największe podmioty, zatrudniające powyżej 250 osób, co według szacunków przełoży się na 3,3 mln pracowników. Ustawa przewiduje objęcie Programami w kolejnych latach coraz mniejszych przedsiębiorstw.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być receptą na skromne emerytury z ZUS, jakie prognozowane są dla osób aktywnych na rynku pracy. Rozwiązania w postaci podobnych programów pracowniczych są dobrze znane i cenione w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwajcaria czy Holandia.

Świadomość korzyści płynących z takich programów w perspektywie lat dociera do nas coraz częściej poprzez nasze rodziny i przyjaciół wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy. W efekcie rosną oczekiwania względem polskich pracodawców, by podobny benefit emerytalny zapewnili także na rodzimym rynku.

Proces wdrażania PPK to doskonała okazja dla pracowników, aby zabrać głos w sprawie ich przyszłych emerytur.

– Dobrą praktyką, którą rekomendujemy pracodawcom, jest wyznaczenie spośród pracowników zespołu konsultacyjnego, który pośredniczy w kontaktach między pracownikami a zarządem. – mówi Piotr Żak, Dyrektor ds. Klientów Instytucjonalnych z PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. – To usprawnia komunikację w procesie wdrożenia i pozwala wyjaśnić niepewności i nieporozumienia, które naturalnie mogą pojawiać się w takich sytuacjach – dodaje.

Przy wprowadzaniu programów emerytalnych potrzebna jest również sprawna komunikacja wewnętrzna – mailing, organizowanie spotkań z pracownikami, wykorzystanie wewnętrznych wydawnictw informacyjnych. Jeśli pracodawca nie komunikował się z pracownikami do tej pory, warto wykazać się inicjatywą i zaoferować mu wsparcie i konsultację ze strony zespołu pracowników lub reprezentacji związków zawodowych.

Wybór najlepszego rozwiązania leży we wspólnym interesie przedsiębiorstwa i jego pracowników. Firmie zależeć będzie na zadowoleniu pracowników z wybranego rozwiązania, a przyszłym beneficjentom składek na tym,  by zgromadzone środki pracowały na ich emerytury nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie.

Wśród spotykanych na rynku propozycji niektóre skonstruowane są w sposób  „bezobsługowy” – to rozwiązanie dedykowane osobom, które nie są specjalistami w dziedzinie finansów. Fundusz cyklu życia, oznacza z góry zaplanowane zmiany sposobu inwestycji środków na coraz bezpieczniejszy wraz z upływem lat. Takie rozwiązanie nie wyklucza możliwości samodzielnego decydowania o tym, jak pomnażane będą gromadzone pieniądze, daje jednak wygodę braku zaangażowania przyszłego emeryta w podejmowane co kilka lat decyzje o dalszej ścieżce inwestycji.

Przydatne linki:

Informacje na temat PPK

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

 

 

 

 

PKO TFI

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych powołane zostało do życia w połowie 1997 r. przez PKO Bank Polski i szwajcarską grupę finansową Credit Suisse. Jednostki funduszu inwestycyjnego PKO TFI pojawiły się w sprzedaży po raz pierwszy 9 października 1997 roku.

Dziś PKO TFI zarządza środkami powierzonymi przez blisko pół miliona Klientów. Obecnie Towarzystwo oferuje ponad 40 różnorodnych typów funduszy i programów inwestycyjnych, dostępnych w szerokiej sieci dystrybucji w całej Polsce. PKO TFI zajmuje czołowe miejsce pod względem wartości zarządzanych aktywów na polskim rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych.

PKO TFI SA jest nowoczesną organizacją zorientowaną na potrzeby Klientów, która nieustannie rozwija swoją ofertę produktów inwestycyjnych dostosowanych do oczekiwań inwestorów i trendów rynkowych. 

 

drukuj