Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Magazynowanie i transport ciepła na nowo: znamy zwycięzców Laboratorium Innowacji

Laureatem III edycji konkursu Laboratorium Innowacji została krakowska firma ENETECH. Nagrodę przyznano za projekt zbiornika do magazynowania oraz transportu ciepła.

Laboratorium Innowacji to platforma stworzona do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi firmami, instytucjami oraz naukowcami z sektora energetycznego. Pomysłodawcą i fundatorem nagrody w konkursie – statuetki Fale Innowacji jest Grupa GPEC.

Finał konkursu odbył się podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, największego wydarzenia branży energetycznej na Pomorzu. Autorzy najnowocześniejszych i atrakcyjnych dla rynku projektów prezentowali się w specjalnym panelu, który prowadził Marek Dawidowski, kierownik działu nowych biznesów Grupy GPEC. Zadaniem działu jest właśnie poszukiwanie innowacji w dziedzinie energetyki.

Zwyciężył projekt zbiornika do magazynowania oraz transportu ciepła za pomocą materiałów zmiennofazowych autorstwa firmy Enetech. Rozwiązanie pozwala na odzyskanie tzw. ciepła odpadowego, czyli traconego do atmosfery w procesie produkcji energii.

Magazynowanie energii cieplnej jest wciąż wyzwaniem technologicznym. Tu liczy się każda innowacja. Magazyny kontenerowe firmy Enetech to znaczący krok. Atutem są też stosunkowo niskie koszty wdrożenia i możliwość bezstratnego transportu – komentuje Marek Dawidowski. - Wspieranie polskich innowacji zaczynamy od znalezienia ich i pokazania szerokiej publiczności. Po to stworzyliśmy Laboratorium Innowacji. Teraz projekty uczestników mają znacznie większą szansę na komercjalizację dodaje Dawidowski.

Do konkursu zgłoszono w tym roku rekordowo dużo innowacyjnych rozwiązań. Wśród firm prezentujących projekty znalazły się:

  • GRADIS – oprogramowanie komputerowe do projektowania instalacji oświetlenia ulicznego,
  • SAL Multirotor Powerline Stringing – systemowa metoda rozwieszania lin przedwstępnych na napowietrznych konstrukcjach wysokiego napięcia,
  • Veolia Energia Poznań – ekologiczne ciepło dla Poznania,
  • SABUR – system zarządzania i monitoringu zużycia mediów,
  • COBANT - zagospodarowanie odpadów z przetwórstwa węgla kamiennego zdeponowanych.

GRUPA GPEC

Lider branży ciepłowniczej, jeden z kluczowych inwestorów na Pomorzu. Nieustannie poszerza swoją działalność o kolejne obszary, wykraczając poza produkcję i dystrybucję ciepła. Stale poszukuje i wdraża nowe rozwiązania w dziedzinach takich jak Facility Management, SMART czy ESCO. Misją Grupy jest dostarczanie kompleksowych usług, budowanie świadomości odbiorców oraz wdrażanie innowacji technologicznych. Dzięki 50-letniemu doświadczeniu na rynku, zaangażowanym pracownikom i odważnemu modelowi zarządzania, Grupa GPEC tworzy nowatorskie rozwiązania w odpowiedzi na potrzeby klientów i zmieniającej się rzeczywistości.

drukuj