Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Futurystyczna wizja miasta z GPEC i Delivr

Aplikacja  SmartCity stworzona przez firmę GPEC i start-up Delivr wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne do pokazania m.in. jak działa smart city. To pierwsza w Polsce komercyjna aplikacja na silnik ARKit oraz pierwsza na świecie tego typu integracja łącząca ARKit ze sprzętem IoT.

Firmy rozpoczęły pracę nad rozwiązaniem na długo przed wprowadzeniem przez Apple na rynek komercyjny systemu iOS 11 i ARKit. AR - augmented reality, czyli „rozszerzona rzeczywistość” pozwala na wyświetlanie modeli 3D i ich obserwację przez ekran telefonu czy tabletu. Na przykładzie wybranych lokalizacji Gdańska, w tym Olivia Business Center czy Stadionu Energii, GPEC i Delivr prezentują nowoczesne rozwiązania miast przyszłości.

-Jako dla młodego start-upu, projekt zrealizowany z GPEC to dla nas jedno z ważniejszych wyzwań. Fajnie stworzyć coś, co wpisuje się w nowoczesną wizję miasta i domów przyszłości, używając do tego ARKit, swego rodzaju rewolucyjnego narzędzia w dziedzinie rozszerzonej rzeczywistości. W jakiejś perspektywie każdy będzie zapewne zarządzał przez telefon bądź tablet ciepłem czy oświetleniem, np. zwiększał ogrzewanie przed powrotem do domu – zaznacza Szymon Wegner, dyrektor kreatywny Delivr.

Podczas wirtualnego spaceru po stolicy Pomorza można sprawdzić jak naładować samochód elektryczny, zmienić zdalnie iluminację świetlną czy w inteligentny sposób zarządzać w domu czy biurze takimi elementami jak ciepło. Umożliwia to fakt, że aplikacja zintegrowana jest m.in. z żarówkami Philips Hue oraz z termostatem NEST - sprzętem IoT (internet of things).

-Firmy kojarzone z „nudnymi” branżami, takimi jak energetyka, wcale niekoniecznie takie są. Na naszym przykładzie widać, że w czasach innowacji, każdy powinien być innowacyjny. To trochę tak jak, nie będąc w social mediach, nie istnieje się w pełni w realu - podkreśla Grzegorz Blachowski, kierownik działu PR

Stworzenie aplikacji wpisuje się w działania GPEC związane z ekologią i smart city. Stanowi odpowiedź na politykę klimatyczną i ważne cele, które stoją przed Polską, Europą i światem w zakresie OZE czy efektywności energetycznej. Pomorska firma poszerza swoje portfolio ofertowe o usługi związane z facility management, stale zwiększając zarządzaną powierzchnię biurowców i centrów komercyjnych. Aplikacja umożliwia prezentację produktów i usług firmy w rozszerzonej rzeczywistości. -Zmiany są nieuchronne i albo pójdzie się naprzód, z duchem czasu albo zostanie w tyle. Nowoczesne miasta są przyszłością, która prędzej czy później nastąpi, a GPEC chce w tym uczestniczyć – dodaje Grzegorz Blachowski.

Aplikacja została zaprezentowana w Gdańsku na Targach SmartMetropolia

Film poświęcony aplikacji można obejrzeć na:

https://www.youtube.com/watch?v=NgCR8Cuug7Q

GRUPA GPEC

Lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. Główną działalnością firmy, która istnieje na rynku już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Jako nowoczesne przedsiębiorstwo, GPEC podejmuje też jednak szereg działań w obszarach wykraczających poza sektor energetyczny. Aktywnie działa i rozwija działalność w obszarze Facility Management, Smart City oraz ESCO. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. 

DeliVR

Delivr to grupa pasjonatów, zajmujących się tworzeniem rozwiązań VR (wirtualna rzeczywistość) i AR (rozszerzona rzeczywistość) dla biznesu. Start-up łączy doświadczenie w branży kreatywnej z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu gier i aplikacji na wszelkie dostępne platformy. Dostarcza kompletne rozwiązania, projektowane indywidualnie pod potrzeby klienta. Pracował dla takich marek jak GPEC, Instytut Adama Mickiewicza, grupa Santander, czy Range Rover.

 

drukuj