Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Przewiert pod obwodnicą Trójmiasta: kolejne przedsięwzięcie Grupy GPEC na europejską skalę

Gdańska spółka w ramach rozbudowy sieci ciepłowniczej rozpoczyna kolejne odważne przedsięwzięcie, które umożliwi doprowadzenie ciepła na górny taras Gdańska. Powstaje nowy 11-kilometrowy odcinek sieci, który obejmie dzielnice Matarnia, Jasień i Kokoszki.

Od czerwca Grupa GPEC prowadzi działania związane z przyłączeniem górnego tarasu miasta. Powstało już ponad 2 km sieci m.in. w okolicach osiedla Wspólne Ogrody. Przeprowadzenie prac umożliwią fundusze uzyskane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki dofinansowaniu UE system można poprowadzić dalej – do budynków przy ul. Budowlanych oraz w kierunku Matarni.

Jednym z najważniejszych etapów prac będzie przekroczenie Obwodnicy Trójmiasta. Przewiert rozpoczął się 6 października. Do jego realizacji wykorzystana zostanie jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu. Powstanie przewiert o średnicy 1,8 m, długości 110 m na głębokości 8 metrów. W środku zostaną umieszczone trzy stalowe rury stalowe o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczona zostanie sieć preizolowana o średnicy 400 mm.

Jeszcze czystsze powietrze w Trójmieście

W marcu, wspólnie z Urzędem Miasta, zapytaliśmy mieszkańców Jasienia, Kokoszek i Matarni o to, co jest najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieście. Ponad połowa zadeklarowała, że jest to przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ruszyliśmy więc z projektem – mówi Anna Jakób, członek zarządu GPEC. – Mamy doświadczenie w realizacji skomplikowanych technicznie inwestycji. W 2015 roku połączyliśmy siecią ciepłowniczą gdańskie dzielnice Przeróbka i Stogi. Wykonaliśmy tam skomplikowany przewiert sterowany pod dnem rzeki – dodaje.

Największymi zaletami ciepła z sieci są cena, wygoda oraz bezpieczeństwo dostaw. Sieć ciepłownicza z powodzeniem wypiera z użytkowania przestarzałe sposoby ogrzewania domów i mieszkań. Ponadto jego koszt jest porównywalny z ogrzewaniem gazowym. Jednak w przeciwieństwie do gazu, ceny ogrzewania centralnego są stabilne i przewidywalne. Dodatkowo korzystanie z niego jest bardziej ekologiczne niż ogrzewanie węglowe. Dzięki ciepłu płynącemu z sieci z trójmiejskich miast systematycznie znikają piece węglowe.

Do grudnia, w ramach rozbudowy powstanie łącznie ok. 11 km nowej magistrali ciepłowniczej, która połączy trzy gdańskie dzielnice z systemem oplatającym pozostałą część miasta. Dostęp do nowej sieci ciepłowniczej zyska aż 30 tys. mieszkańców. Pierwsze dostawy ciepła ruszą jeszcze w tym roku.

Ważna informacja dla mieszkańców:


W związku z prowadzonymi pracami i potrzebą przełączenia systemów, planowane są okresowe przerwy w dostawach ciepła:

  • na przełomie września i października – dzielnica Matarnia
  • na przełomie listopada i grudnia – dzielnica Jasień, Kokoszki, Matarnia

O szczegółach przerw będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz ogłoszeniami na klatkach schodowych.

Grupa GPEC

Lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. W skład Grupy GPEC wchodzi 10 spółek, z Pomorza: GPEC, GPEC EKSPERT, GPEC ENERGIA, GPEC PLUS, GPEC PRO, GPEC SERWIS, GPEC STAROGARD, GPEC SYSTEM, GPEC TCZEW, Orchis Energia Sopot. Główną działalnością firmy, która istnieje na rynku już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Gdańska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Ponad 90% wybudowanych w 2013 r. w Gdańsku lokali mieszkaniowych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez Grupę GPEC.

drukuj