Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Kandydaci poszukujący pracy ruszyli do Trójmiasta za czystym powietrzem

66% badanych przy porównywalnych warunkach zatrudnienia wybrałoby firmę położoną w takim miejscu, gdzie nie ma smogu. To wynik badania przeprowadzonego przez Grupę GPEC. Zła jakość powietrza daje się we znaki zwłaszcza specjalistom z południa Polski. W ostatnim czasie trójmiejskie firmy obserwują większe zainteresowanie kandydatów pracą na Pomorzu m.in. z powodu braku smogu.

Na tle rosnących problemów ze smogiem, Trójmiasto wyróżnia się dobrą jakością powietrza. Wskaźniki zanieczyszczenia szkodliwymi pyłami są tutaj jednymi z najniższych ze wszystkich polskich miast. W 2016 roku w Gdańsku Wrzeszczu odnotowano tylko 6 dni z przekroczeniami poziomu pyłów PM10 i żadnego dnia z przekroczeniem poziomu ozonu.

Grupa GPEC zbadała, czy kandydaci do pracy biorą pod uwagę jakość powietrza przy poszukiwaniu zatrudnienia. 66% badanych, mając porównywalne warunki pracy wybrałoby firmę położoną w takim miejscu, gdzie nie ma smogu. Im większe dochody, tym więcej badanych podjęłoby taką decyzję. Wśród ankietowanych z najniższymi dochodami odsetek takich odpowiedzi wynosi tylko 58%, podczas gdy dla osób z najwyższymi dochodami sięga 76%. To pokazuje, że wyższej klasy specjaliści i menedżerowie, którzy mają większą elastyczność w wyborze miejsca pracy, mogą postrzegać czyste powietrze jako dodatkowy atut.

- Od lat rekrutujemy pracowników z różnych części Polski. W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z argumentem, że chęć relokacji podyktowana była między innymi smogiem. Dotyczyło to tylko kandydatów z południa kraju – mówi Marek Mikucki, kierownik działu personalnego z Grupy GPEC. – Co prawda trend jest na razie nieznaczny, ale widać, że pracownicy coraz większą wagę przywiązują do aspektów ekologicznych. I to zarówno w ramach samej firmy, jak i w jej otoczeniu – dodaje.

W Grupie GPEC działania ekologiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem pracowników. W firmie z powodzeniem działa program dojazdów do pracy rowerami – każdy przejechany kilometr pozwala zdobyć punkty w ramach projektu „Grupa GPEC Gra”. Punktowane są także wspólne przejazdy do pracy. Zgromadzone punkty można wymieniać na nagrody. To jedne z najchętniej podejmowanych przez pracowników wyzwań w grze.

Pracownicy chętnie angażują się także w zbiórki makulatury, czy akcje związane z oszczędzaniem. – Pomysły na takie działania często powstają oddolnie, z chęci zrobienia czegoś dobrego dla otoczenia. Na przykład segregacja odpadów to dziś w wielu domach standard, dlatego dla pracowników naturalne jest, że także w ich miejscach pracy powinny być punkty segregacji. Wspólnie z pracownikami przeprowadziliśmy akcję „Jestem odpowiedzialny, pracuję w eko firmie” – na włącznikach światła i sprzętach elektronicznych pojawiły się odpowiednie naklejki. Odzew był bardzo duży – mówi Marek Mikucki. – Dla nas, firmy społecznie odpowiedzialnej, takie działania mają bardzo duże znaczenie. Troska o środowisko i lokalne społeczności jest naszym priorytetem. Staramy się angażować na wiele sposobów – w formie wolontariatu pracowników, akcji edukacyjnych, czy sponsorując różne wydarzenia – podsumowuje.

Podobne doświadczenia ma także ERGO Hestia, której główna siedziba mieści się w Sopocie.

- Trójmiasto jest niewątpliwie jednym z najlepszych miejsc do życia i pracy w Polsce – mówi Ilona Płoszyńska, kierownik ds. rekrutacji w ERGO Hestii. Jako jedyny ubezpieczyciel w Polsce mamy swoją główną siedzibę w kurorcie, gdzie z jednej strony mamy morze, z drugiej park. To, że pracownicy mogą pracować w warunkach, które pozytywnie wpływają na ich zdrowie, gra coraz ważniejszą rolę dla osób decydujących się na pracę dla naszej firmy – dodaje Ilona Płoszyńska.

Grupa GPEC

Lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. W skład Grupy GPEC wchodzi 10 spółek, z Pomorza: GPEC, GPEC EKSPERT, GPEC ENERGIA, GPEC PLUS, GPEC PRO, GPEC SERWIS, GPEC STAROGARD, GPEC SYSTEM, GPEC TCZEW, Orchis Energia Sopot. Główną działalnością firmy, która istnieje na rynku już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Gdańska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Ponad 90% wybudowanych w 2013 r. w Gdańsku lokali mieszkaniowych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez Grupę GPEC.

drukuj