Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Wiosna w pełni – uważaj na kleszcze!

Wiosną i latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu: spacerując, biegając i jeżdżąc na rowerze. Należy pamiętać, że narażeni jesteśmy na kontakt z kleszczami, które aktywne są od wczesnej wiosny. Warto pomyśleć o odpowiednich szczepieniach ochronnych.

Jak unikać kleszczy:

  • Do lasu ubierz się odpowiednio – długie nogawki spodni i długi rękaw bluzki może uchronić przed kontaktem kleszcza ze skórą
  • Stosuj preparaty ochronne odstraszające kleszcze
  • Po powrocie do domu obejrzyj dokładnie całe ciało

W przypadku ugryzienia przez kleszcza istnieje ryzyko wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu. Wirus wywołuje neuroinfekcję, najczęściej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Szczepionka może uratować nasze zdrowie.

O objawach kleszczowego zapalenia mózgu mówi dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie:

- W ciągu 7 dni od ugryzienia przez kleszcza, u chorego pojawiają się objawy grypopodobne – gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Organizm może zwalczyć wirusa samoistnie. Jednak w wielu przypadkach dochodzi do rozwoju zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Warto się zaszczepić, aby uniknąć zakażenia.

Zaszczep siebie i swoją rodzinę jeśli:

  • spędzacie aktywnie czas w parkach, lasach, na wsi lub na kempingu
  • zbieracie grzyby i jagody
  • żeglujecie, uprawiacie turystykę pieszą lub rowerową

O szczepieniu warto pomyśleć w każdym momencie. Latem można skorzystać z tak zwanego szczepienia przyspieszonego. – Szczepienie przyspieszone polega na przyjęciu drugiej dawki szczepionki już po 14 dniach od pierwszej. Osiągamy wtedy 95% odporności na wirusa. Trzecią dawkę należy przyjąć po około pół roku. Wykonanie pełnego szczepienia zabezpiecza nasz organizm na 3 do 5 kolejnych lat – wyjaśnia lekarz rodzinny, dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dorosłych

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dzieci

O Falck Medycyna

Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz istotnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.

Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.

www.falck.pl 

drukuj