Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Co piąty dorosły Polak nigdy nie miał badania USG

46,6% dorosłych Polaków skarży się na dolegliwości bólowe jamy brzusznej.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Centrów Medycznych Falck wynika, że 15% z nich nigdy nie miało wykonywanego badania USG.

Dzięki USG jamy brzusznej lekarz może wykryć szereg nieprawidłowości: nienaturalne struktury, płyn gromadzący się w narządach, torbiele, tętniaki lub włókniaki. Osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia powinny mieć wykonane to badanie przynajmniej raz. Po czterdziestce należy powtarzać je co 5 lat w ramach profilaktyki.

21,7% dorosłych Polaków nigdy nie miało wykonywanego badania USG jamy brzusznej. Co czwarty ankietowany deklaruje, że miał takie badanie wykonywane w ciągu ostatniego roku. Więcej niż rok temu to badanie wykonał co piąty ankietowanych, a ponad 2 lata temu – 17%.

30% mężczyzn w Polsce nie miało takiego badania nigdy w życiu. Kobiety częściej deklarują, że się badają – zaledwie 14% pań do tej pory nie miało USG.

Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek respondentów, którzy kiedykolwiek mieli przeprowadzone badanie USG jamy brzusznej. W grupie do 24 roku życia takie badanie kiedykolwiek miało wykonane 66% ankietowanych, podczas gdy w grupie powyżej 50 roku życia – 87%.

- Badanie USG jest bezbolesne, nieinwazyjne, bezpieczne i łatwo dostępne. Jeżeli jest przeprowadzone prawidłowo, to może dać lekarzowi wiele informacji na temat zdrowia pacjenta. W USG można ocenić stan wątroby, nerek, pęcherza, dróg żółciowych, śledziony, trzustki, jelit, a w przypadku kobiet również macicy i jajników – informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie.

Bezpłatna Podstawowa Opieka Zdrowotna w Falck

Pakiety badań profilaktycznych

*Badanie zostało zrealizowane w dniach 28.03-29.03.2017 przez agencję SW RESEARCH na zlecenie Centrów Medycznych Falck, metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie badawczej 1076 ankietowanych.

O Falck Medycyna

Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz istotnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.

Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.

www.falck.pl 

drukuj