Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Miałeś zawał? Porozmawiajmy o seksie

Zawał serca to nie tylko ogromne zagrożenie dla zdrowia, ale też bardzo traumatyczne przeżycie, które rzutuje na resztę życia. Trzeba jednak pamiętać, że po zawale serca można nie tylko wyjść ze szpitala, wrócić do pracy, ale też normalnie uprawiać seks. Najważniejsze jest, aby porozmawiać z lekarzem o swoich obawach i oczekiwaniach.

W przypadku większości mężczyzn nie ma przeciwwskazań do powrotu do aktywności seksualnej po zawale serca. Problemem są przede wszystkim obawy pacjentów, którzy wstydzą się na ten temat rozmawiać ze swoim lekarzem. Brak wiedzy wywołuje strach przed powrotem do współżycia.

Badacze z Uniwersytetu w Chicago potwierdzili, że im szybciej mężczyzna po zawale otwarcie porozmawia ze swoim lekarzem, tym szybciej zrozumie jakie wyzwania czekają jego organizm i wróci do normalnego funkcjonowania. Również seksualnego.

Jak zauważa Paulina Polak, seksuolog z Centrum Medycznego Falck: Ważne jest, żeby porozmawiać ze swoim lekarzem nie tylko na temat oczekiwań, ale również obaw. Pytań jest wiele: kiedy można wrócić do aktywności seksualnej, jaki będzie to miało wpływ na kondycję serca, ale również na jakie znaki ostrzegawcze zwracać uwagę. W przypadku każdego pacjenta odpowiedzi będą się różnić.

W Polsce codziennie około 300 osób ma zawał. Jest to stan, w którym dochodzi do zamknięcia tętnicy doprowadzającej krew do serca. W efekcie, z powodu braku dopływu utlenowanej krwi, mięsień sercowy obumiera. W przypadku zawału, bardzo ważna jest szybka reakcja i przewiezienie chorego do szpitala w celu udrożnienia tętnicy.

Objawami zawału są:

  • silny ból w klatce piersiowej za mostkiem i duszność
  • uczucie pieczenia, rozpierania klatki piersiowej
  • ból pleców między łopatkami
  • zdarzają się również nudności i wymioty

Czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej i zawału to:

  • nadciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • otyłość
  • wysoki poziom cholesterolu
  • stres
  • wiek powyżej 45 lat i czynniki genetyczne (historia zachorowań w najbliższej rodzinie)

Bezpłatna Podstawowa Opieka Zdrowotna w Falck

Opieka medyczna dla seniorów

Pakiety badań profilaktycznych

 

O Falck Medycyna

Falck jest największym dostawcą usług ratownictwa medycznego w Polsce oraz istotnym podmiotem zapewniającym opiekę medyczną dla firm, osób prywatnych oraz instytucji publicznych. Na terenie całego kraju Falck posiada 25 placówek medycznych, 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 nowoczesnych ambulansów. Zatrudniając 3000 osób, Falck zapewnia usługi dla ponad 2,5 miliona osób.

Działalność operacyjna spółki podzielona jest na dwie części: ratownictwo medyczne oraz nowoczesna opieka medyczna.

www.falck.pl 

drukuj