Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Bezpieczny powrót do szkoły – poznaj pięć praktycznych zasad bezpieczeństwa

Rozpoczął się rok szkolny, a to oznacza codzienne dojazdy do szkoły i pracy. W porannym pośpiechu nietrudno o błąd na drodze. Co zrobić, aby uniknąć kolizji i wypadku? Podpowiada ekspert firmy Fleet Insurance Services, należącej do Grupy Arval, która jest liderem branży leasingowej na świecie.

W pierwszych powakacyjnych dniach ruch na drodze będzie wzmożony, a kontrole drogowe będą o wiele częstsze. Szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy to dzieci wychodzą do szkoły. Warto w tym czasie unikać pośpiechu i wyjeżdżać nieco wcześniej. Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, a można je znacząco zwiększyć stosując się do kilku zasad.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 r. na polskich drogach doszło do 33 664 wypadków. Ponad 85% z nich nastąpiło z winy kierującego. W tym roku statystyki również nie wyglądają dobrze, ponieważ tylko w ostatni sierpniowy weekend doszło do prawie 300 wypadków. – Polska to kraj, w którym liczba wypadków drogowych jest wyższa, niż w wielu krajach Europy. Pod tym względem jesteśmy w pierwszej dziesiątce państw Unii Europejskiej. Należymy także do czołówki, jeżeli chodzi o liczbę zgonów, które nastąpiły w wyniku wypadków samochodowych – mówi Edyta Kacprzak, Insurance Manager z firmy Fleet Insurance Services należącej do Grupy Arval.

Spółka Arval na co dzień zarządza flotą składającą się z ponad 20 tysięcy samochodów. – Od wielu lat obserwujemy zachowania kierowców na drodze. Szukając sposobów na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem użytkowników samochodów Arval wprowadziliśmy do oferty kompleksowy program szkoleń doskonalenia technik jazdy, czyli Arval Driving Academy – opowiada Edyta Kacprzak.

W ramach pakietu szkoleń uczestnicy poznają między innymi  zasady bezpiecznej jazdy, które zostały opracowane przy współpracy ze Szkołą Bezpiecznej Jazdy Renault – partnerem Arval w programie Arval Driving Academy. Wszystkie w prosty sposób poprawią bezpieczeństwo na drodze.

Bezpieczny manewr, czyli zasada LDKM

Niepoprawny sposób zmiany pasa ruchu to jedna z największych bolączek użytkowników polskich dróg. Jak zmienić pas w sposób bezpieczny? Opisuje to prosta zasada LDKM:

 • LUSTERKO: w lusterku orientujemy się w sytuacji na drodze.
 • DECYZJA: na powyższej podstawie podejmujemy decyzję, czy możemy bezpiecznie wykonać manewr.
 • KIERUNKOWSKAZ: jeśli możemy zmienić pas, sygnalizujemy to kierunkowskazem. Konieczne jest wykonanie przynajmniej kilku mignięć (2-3).
 • MANEWR: wykonujemy ruch kierownicą i płynnie zmieniamy pas ruchu. Kierunkowskaz powinien być cały czas włączony.

Bezpieczny odstęp - zasada trzech sekund

Zasada trzech sekund służy do określania właściwego odstępu od pojazdu znajdującego się przed nami. Polega na tym, aby utrzymać od jadącego przed nami pojazdu odległość wynoszącą – jak wskazuje nazwa – przynajmniej trzy pełne sekundy. Jak to zrobić? Najlepiej sprawdzić, ile czasu upływa pomiędzy chwilą minięcia jakiegoś punktu (na przykład znaku drogowego) przez jadący przed nami samochód a momentem, kiedy sami miniemy ten punkt.

Bezpieczna prędkość

Mało znana w Polsce, ale bardzo użyteczna zasada. Mówi, że powinniśmy zawsze jechać z prędkością pozwalającą zatrzymać się na odcinku drogi, który w danym momencie widzimy. O tej zasadzie powinnyśmy pamiętać zwłaszcza, gdy:

 • zbliżamy się do zakrętu lub szczytu wzniesienia,
 • widoczność (lub widzialność) jest zmniejszona z powodu mgły lub deszczu,
 • jedziemy nieoświetloną drogą w nocy.

Ustawienie fotela i kierownicy

Prawidłowe ustawienie fotela i kierownicy, a także dobra pozycja podczas jazdy ułatwiają kontrolę nad samochodem, a w razie wypadku – zwiększają skuteczność działania pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych. Na czym polega prawidłowa pozycja za kierownicą?

 • Odległość fotela od pedałów powinna być taka, aby po pełnym wciśnięciu każdego z nich nogi pozostały lekko zgięte w kolanach.
 • Kierownicę umieszczamy na tyle blisko, aby móc swobodnie przełożyć nadgarstki przez szczyt koła kierownicy bez wychylania się z fotela, a podczas jazdy móc trzymać kierownicę ugiętymi rękami.
 • Oparcie fotela ustawiamy w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionowej.
 • Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien znajdować się jak najbliżej potylicy, a jego szczyt należy ustawić na równi ze szczytem naszej głowy.
 • Pas bezpieczeństwa nie może być skręcony i powinien przylegać do ciała.

Zasada „opony i asfalt”

Stojąc w korku lub zatrzymując się w kolejce samochodów, stosuj zasadę „opony i asfalt”. Zatrzymaj się w odległości pozwalającej zobaczyć punkty zetknięcia tylnych opon poprzedzającego samochodu z asfaltem. Taki dystans umożliwia skręcenie i ominięcie stojącego przed nami auta w przypadku, gdy:

 • pojazd przed nami uległ awarii,
 • musimy zjechać na bok, aby ustąpić miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu,
 • widzimy, że pojazd jadący za nami, nie zdoła wyhamować.

Ponadto, zachowanie takiej odległości umożliwia sprawniejsze przejechanie przez skrzyżowanie w chwili zmiany światła na zielone.

O Arval Driving Academy

Polski oddział Arval, jako pierwsza firma na rynku flotowym, wprowadził do swojej oferty kompleksowy program szkoleń kierowców – Arval Driving Academy. Zajęcia dla kierowców obejmują m.in. przypomnienie zasad ruchu drogowego, poprawę techniki prowadzenia pojazdu, czy zasady udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki udziałowi pracowników w szkoleniach, pracodawcy zyskują pewność, że obniży się poziom szkodowości w ich flocie samochodowej, zostanie zredukowane zużycie paliwa oraz przede wszystkim zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników ruchu drogowego.

Więcej szczegółów: https://www.arval.pl/pl/o-arval/arval-driving-academy

O firmie Arval :

Firma założona w 1989 roku będąca pełną własnością BNP Paribas, specjalizująca się w długoterminowym wynajmie pojazdów. Arval oferuje klientom – międzynarodowym korporacjom, małym i średnim przedsiębiorstwom – szyte na miarę rozwiązania optymalizujące mobilność pracowników oraz eliminujące ryzyka związane z zarządzaniem flotą pojazdów. Doradztwo eksperckie oraz wysoka jakość usług, które lezą u fundamentów działalności spółki dostępne są w 28 krajach, gdzie w sumie zatrudnionych jest 5.500 pracowników. Całkowita flota Arval na świecie wynosi obecnie 949.000 pojazdów (dane na grudzień 2015). Arval jest założycielem i członkiem konsorcjum Element-Arval Global Alliance , najdłuższej trwającym jak do tej pory porozumieniem w branży i będącym leaderem w wynajmie długoterminowym z 3 milionową flotą w prawie 50 krajach. W grupie BNP Paribas, Arval należy do pionu Bankowości Detalicznej.
W Polsce Arval istnieje od 1999 roku i obecnie zarządza flotą ponad 17.000 samochodów.

www.arval.com

www.arval.pl


BNP Paribas - informacje

Grupa BNP Paribas jest obecna w 75 krajach zatrudniając ponad 185.000 pracowników, z czego 145.000 w samej Europie. Zajmuje wysoką pozycję w dwóch kluczowych liniach biznesowych: Bankowość i Usługi Detaliczne oraz Bankowość Korporacyjna i Instytucjonalna. W Europie grupa jest liderem pożyczek dla osób fizycznych na 4 rynkach: w Belgii, Francji Włoszech i Luksemburgu. Grupa BNP Paribas rozwija także model zintegrowanej bankowości detalicznej w krajach śródziemnomorskich, w Turcji, w Europie Wschodniej i w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W kategorii Bankowości Korporacyjnej i Instytucjonalnej oraz Międzynarodowych Usług Finansowych, BNP Paribas cieszy się także najwyższymi pozycjami w Europie oraz silną pozycją w obu Amerykach i solidnym, szybko wzrastającym biznesem w regionie Azji i Pacyfiku.

www.bnpparibas.com

drukuj