Komunikat prasowy

Klient

Kontakt

Zieleń Ogrodowni wokół rzeźb "Galerii Samochodowej" na Woli

Ogrodownia bierze udział w rewitalizacji otoczenia rzeźb tworzących „Galerię Samochodową” przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Pracownia przygotowała aranżację roślinną, która po realizacji ożywi teren wokół odnowionych instalacji.

Kolekcja rzeźb, która obecnie mieści się w pasie między jezdniami ulicy Kasprzaka, powstała podczas Warszawskiego Biennale Rzeźb z Metalu w 1968 roku. Materiały do wykonania rzeźb, które weszły w skład „Galerii Samochodowej” dostarczyły Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka i to właśnie ten patronat zadecydował o lokalizacji ekspozycji.

Nowatorski dla tamtej epoki projekt obejmował kilkadziesiąt rzeźb stworzonych przez znanych artystów. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko część z nich. Rzeźby decyzją Zarządu Oczyszczania Miasta trafiły w 2009 roku do pracowni konserwatorskiej, gdzie zostały odnowione i gdzie odzyskały pierwotne barwy. Teraz należy sukcesywnie poprawić oprawę tych rzeźb. Jak to zrobić zostało określone w projekcie, który przygotowała Ogrodownia.

Nazwa Galerii Samochodowej jednoznacznie sugeruje adresatów instalacji – z założenia rzeźby mają być oglądane głównie przez kierowców i przechodniów. Projekt zieleni jest spójną wizualnie koncepcją kompozycji roślinnej, która zachowa dobrą widoczność rzeźb z pasów ruchu w obu kierunkach. Opiera się na geometrycznych kształtach, prostych liniach i nie przesadzonej liczbie faktur. Kontrast strzyżonych form krzewów i traw ozdobnych połączono z utrzymaną w jednym stylu nawierzchnią ścieżek i placyków z wylewanego betonu. Beton wybrano nieprzypadkowo – nawierzchnia nawiązuje do przemysłowego a zarazem nowoczesnego charakteru galerii.

Najważniejsze dla uwagi odbiorców pozostają rzeźby, a aranżacja otoczenia służy ich eksponowaniu. Specjalnie dobrane rośliny , których wysokość nie przekroczy 60 cm, rytmicznie otwierają widok na kolejne rzeźby. Trójkątne nasadzenia roślin będą cięte w pasy szerokości 2 metrów, a przedzielą je półmetrowe ścieżki techniczne dla wygodnej pielęgnacji. Kilkucentymetrowe betonowe obrzeża krzewów pozwolą zachować czytelność koncepcji i również ułatwiają pielęgnację. Układ roślin umożliwi uzyskanie dodatkowych prześwitów, które zapewnią dobrą widoczność rzeźb.

W bezpośrednim otoczeniu rzeźb zaprojektowano place z reflektorami umieszczonymi w nawierzchni. Takie rozwiązanie pozwoli na indywidualne podświetlenie każdej z instalacji, bezpieczne jednocześnie dla przejeżdżających kierowców. Ścieżki w pasie międzyjezdniowym łączą  placyki z rzeźbami, tworząc główną oś widokową. Wszystkim, którzy zechcą bliżej poznać rzeźby i ich twórców, ścieżki umożliwią dotarcie do każdego z eksponowanych dzieł.

Otoczenie wokół instalacji to czytelna i nowoczesna kompozycja. Różnorodność kształtów i barw rzeźb najlepiej uzupełni spokojny, wyciszający plan przestrzeni wokół nich. To spoi je w całość. Monochromatyczna aranżacja sprawia, że rzeźby powstałe w latach 60-tych stają się awangardowe.  Przenosimy je z poprzedniej epoki w świat nowoczesny” – opisuje Agnieszka Duc z Ogrodowni.

Projekt przygotowano na zlecenie Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, wchodzącego w skład Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu M. St. Warszawy. Tomasz Gamdzyk, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej mówi „Wyremontowane przez Zarząd Oczyszczania Miasta rzeźby wymagają starannie zaplanowanej oprawy. Mamy wrażenie, że całościowe krajobrazowe rozwiązanie w przestrzeni publicznej może mieć istotny wpływ na polepszenie wizerunku naszego miasta.”

***
Ogrodownia to dział Pracowni Sztuki Ogrodowej, specjalizujący się w inwestycjach mieszkaniowych, publicznych i komercyjnych na terenie całego kraju. Zajmuje się sporządzaniem projektów architektury krajobrazu i ich realizacją, inwentaryzacją zieleni, rewaloryzacją ogrodowo-parkowych założeń historycznych oraz doradztwem z zakresu architektury krajobrazu. Ogrodownia zaprojektowała m.in. zieleń dla budynku MINI Politechniki Warszawskiej oraz otoczenie Indywidualnego Domu TypOwego. Do realizacji Ogrodowni należą m.in. plac wypoczynkowy w Parku Ujazdowskim w Warszawie, zieleń na dachu centrum handlowego Arkadia w Warszawie, a także otoczenie osiedli mieszkaniowych Słoneczny Skwer, Pegaz, Lazurowa Dolina czy Osiedle Słoneczne. www.ogrodownia.pl

drukuj